Koç katımı öncesi ve gebeliğin son döneminde farklı düzeyde beslemenin Konya merinos koyunlarında döl verimi, kuzularda büyüme ve yaşama gücüne etkileri
- Tez No: 11105
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKÇAPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
- 45 7. ÖZET Bu araştırma Konya Merinosu koyunlarında, koç katımı öncesi ve gebeliğin son dönemlerinde farklı düzeylerde besle menin koyunlarda döl verimine, kuzularda büyüme ve yaşama gücüne etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 4, 5 ve 6 yaşlı 135 haş koyun ve bunlar dan doğan kuzular kullanılmıştır. Çalışmaya koç katımından 3 hafta önce başlanmış ve kuzular 120 günlük yaşa ulaşıncaya kadar devam edilmiştir. Koyunlar koç katımından 3 hafta önce 9 gruba ayrılmışlardır. Bütün gruplar düşük kaliteli merada otlatılmış ve koyun başına günlük 700 g kuru yonca ile beslenmişlerdir. A gruplarına (A-,, A2, A,) ilave bir yem verilmemiş, B gruplarına (B-,, Bp, B,) ve G gruplarına (C^, C2, C,) koyun başına günlük ilave 400 ve 800 g konsantre yem verilmiştir. Gebeli ğin son 1.5 aylık döneminde 1. gruplara (A^ B^ C1), 2. gruplara (A2, B2, G2) ve 3. gruplara (A*, B^, C^) ad lib. kuru yonca ve koyun başına günlük sırası ile 0, 600 ve 1200 g ila ve konsantre yem verilmiştir. Bütün kuzular 120. güne kadar ad lib. kuru yonca ve konsantre yemle beslenmişlerdir. Kuzular 90 günlükken sütten kesilmişlerdir. Koç katımı öncesi dönemde farklı düzeylerde beslenen koyunlarda döl verimi özellikleri yönünden gruplar arasında önemli bir farklılık görülmemiştir. Kızgınlık, gebelik, kısırlık ve doğum oranları sırası ile A Grubunda # 100.00, 91 »11, 8.89.ve 91.11, B Grubunda # 100.00, 93.33, 6.67 ve 91.11, C Grubunda 100.00, 88.89, 11.11 ve 88.89 olmuştur, ikizlik oranı, bir doğuma ve bir koyuna düşen kuzu sayısı A, B ve C- 4-6 - gruplarında sırası ile % 4-6.34-, 1.4-6 ve 1.33; %4-3.90 ( ve % 2.44- üçüz ), 1.4-9 ve 1.36; % 60.00, 1.60 ve 1.4-2 "bulunmuş tur. Gebeliğin son dönemindeki, 1. Grubun kuzuları ile koyun başına günde 600 g ilave konsantre yem verilen 2. Grubun kuzularının doğum ağırlıkları arasındaki fark önemli bulunmuştur ( P < 0.05 ). 1, 2. ve 3» gruplardan doğan kuzularda doğum ağırlıkları sırası ile 4-. 552 + 0.119, 4-. 936 + 0.106 ve 4-. 813 + 0.095 Kg olmuştur. Kuzularda 90. gün ( süt ten kesim ) ve 120. gün ağırlıkları yönünden gruplar arasın da önemli bir farklılık görülmemiştir. Kuzularda 120. güne kadar yaşama gücü gruplarda sırası ile % 98.39, 100.00 ve 96.77 olmuştur.
Özet (Çeviri)
- 47 - 8. SUMMARY This study was conducted to investigate the effects of various levels of supplemental feeds before mating and late pregnancy period on reproductive performance of Konya Merino ewes and growth rates and survival of their lambs. One hundred and thirty five ewes, aged 4, 5 and 6 years and their lambs were used. The study was begun three weeks before mating and lasted until 120 th day old of the lambs. Three weeks before mating, the ewes were divided in to 9 feeding groups. All groups grazed on low quality pasture and fed 700 g alfalfa hay /head/day. Groups A (A-^ Ag, A*) did not have supplemental feeds, but Groups B (B-,, Bp, B,) and Groups C (C-,, Op, C,) fed 400 and 800 g/head/day supplemental concentrate. During late pregnancy period ( 1.5 months ), Groups 1 (A-,, B,, ct)» Groups 2 (A-, Bp, C2) and Groups 3 (A,, B^, C,) fed 0, 600 and 1200 g concentrate/bead/day, res pectively; plus they were fed ad lib. with alfalfa hay. All lambs fed ad lib. with alfalfa hay and concentrate until 120 th day old. They were weaned at the age of 90 days. The various levels of concentrate feeds before the mating period did not effect the reproductive performance of ewes. Oestrus, pregnancy, infertility and lambing rates was 100.00 #, 91.11 #, 8.89“A and 91.11 #, respectively, in Group A j 100.00 #, 93.53 %>.> 6.67 % and 91.11 % respectively, in Group B; 100.00 #, 88.89 %> 11.11 % and 88.89 #, respectively, in Group C. Txvinbirths rate, lambs per birth and lambs per ewe were 46.34 #, 1.46 and 1.33; 43.90 % ( and 2”44 % trip-- 48 - letbirths ), 1.49 and l«36j 60.00 #, 1.60 and 1.42, respec tively, in. groups A, B and C. The difference between the mean birth weight values of lambs of group 1 and those of Group 2 fed 600 g/head/day concentrate feeds during the late pregnancy period was sta tistically significant ( P< 0.05 ). Mean birth weights of lambs in groups 1, 2 and 3 were 4»552 + 0.119, 4.936 + 0İ106 and 4.813 + 0.095 kg, respectively. There were no differences among the liveweights of the groups at aged 90 ( weaning ) and 120 days. In all groups, survival rate of the lambs un til 120 days was 98.39 #, 100.00 % and 96.77 #, respectively.