Bir üretim planlama modelinin bilgisayar simülasyonu ile incelenmesi
  1. Tez No: 38812
  2. Yazar: ERCÜMENT ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. O. TUĞRUL GÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
VI öz Bu çalışmada, karar-destek sistemlerine yardımcı olabilmesi açısından, talebe göre; hammadde temininden, ürünün tüketiciye ulaşmasına dek geçen sürecin, simülasyon yöntemi kullanılarak incelenebilmesi için, iş makinası üreten bir tesisin üretim modeli oluşturulmuş ve süreç boyunca göstergelerin izlenimi mümkün olmuştur. Simülasyon yöntemi ile; ilk aşamada birim üretim maliyeti ve kâr belirlenip, üretim süreci boyunca mali göstergeler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Mali göstergelerin sistem parametrelerindeki değişikliklerle sistem yeniden incelenmiş ve buna göre optimum üretim adedi belirlenmiş ve diğer etkenler gözden geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT In this work, to help the decision support system, the whole process, from procurement of material till delivery to the customer, has been simulated according to demand. For this work a production model of a construction machinery plant has been established and the financial ratios are followed during the process. At the first stage of simulation process, the effect of the unit production cost and the profit on the financial ratios during the process were investigated. The effect of the financial indicators in the system has been investigated with respect to changes in production.