İnternet ortamındaki görüntülerin yeni bir sanat stratejisi olarak kullanımı
The usage of the images on the internet environment as a new art strategy
  1. Tez No: 388166
  2. Yazar: KEMAL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. ATİLLA İLKYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezin amacı internetin görsel bir kaynak olarak kullanılmasının sonuçlarını incelemektir. Görsel sanatların önemli bir dalı olan fotoğraf sanatı, internet ortamında yerini almasıyla beraber çok daha yaygın ve etkin bir konuma gelmiştir. Çalışmada irdelenen başlıca konu ise, bu yeni mecranın fotoğraf sanatını ne gibi dönüşümlere uğrattığı ve bir fotografik veri kaynağı olarak internetin kullanılmasıdır. Modern fotoğrafın kullanımı, üretim yöntemi ve estetiğinin değişmesine bağlı olarak ortaya çıkan bu yeni biçimlenmeyi ifade etme çabası bazı fotoğraf sanatçılarının temel problemini oluşturmaktadır. Tarihi boyunca teknoloji ile olan yakın ilişkisi bağlamında geldiği noktada fotoğraf, sınırsız denilebilecek sayıda çoğalmış ve yaygınlaşmıştır. Söz konusu bu durumların fotoğraf sanatına olan etkileriyle yakından ilgilenen bazı sanatçılar eserlerini gerçekleştirmek için interneti bir araç olarak kullanmışlardır. Kökenlerinin dayandığı modernist yaklaşım biçimlerine ek olarak yeni bir bakış açısı sunan bu sanatçılar, internet fotoğrafçılığını ilk sezen fotoğrafçılardır. Henüz başlangıç safhasında olan internetin yeni bir strateji olarak kullanımı, bu sanatçıların çalışmaları ve dayandıkları köken üzerinden incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Sanat, fotoğraf, internet, değişim
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the results of the internet usage as a visual source. As a significant branch of the visual arts, photography has been used more actively and commonly after it took place on the internet environment. The main issue examined in this study is in which ways this new space has transformed the art of photography and the usage of the internet as a photographic data source. The effort of expressing this new formation based on the usage, the production process and the changes in the aesthetics of the modern photography have been the main problem of some of the photograph artists. In the last instance, photography has become popular and infinitely multiplied throughout its history within the context of its close relationship with technology. Some of the artists considering themselves with the effects of these mentioned situations on the art of photography, used the internet as a tool in order to pursue their art. These artists bringing a new perspective in addition to the forms of modernist approaches in which they have their origins, were the first of the photographers who had foreseen about the internet photography. The infant usage of the internet as a new strategy has been examined in terms of the works of art and the origins of these works. Key Words : Art, photograph, internet, alteration.