Dönemin moda dergilerindeki görsellerden yola çıkılarak Türkiye'de 1980'li yıllar modasındaki kitsch etkisi
The effect of kitsch on the 1980's fashion in Turkey based on the visuals of fashion magazines of the era
  1. Tez No: 388165
  2. Yazar: MİNE EKER TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAFİYE ÖZLEM ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırmanın amacı, Avrupa'da 19.yy sonlarında ülkemizde ise özellikle 1980'lerden sonra yaygınlaşan popüler sanatın içinde var olan kitsch olgusunun, özellikle giyim modasında ne gibi değişimler, yenilikler ve farklılıklar getirdiğinin belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini 1980'li yıllarda Türkiye ve Avrupa'da kitsch etkisi ile üretilmiş giyim ve aksesuar ürünleri ve 1980'li yıllardaki kitsch olgusuna ilişkin uzman görüşleri oluşturmaktadır. Araştırma örneklem grubunu ise toplam 30 moda giysi ürün örneği ve 5 uzman görüşü oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, popüler kültür içerisinde var olan kitsch olgusu, kapitalizm ve kitle kültürü ile kendini belli etmiştir. Göçle beraber yaşanan hızlı kentleşme sonucu köylü-kentli arası sıkışmışlıklar, kültürel farklılıklar ortaya çıkmıştır. Moda insanları en kolay etkileyen ve hızla yayılan bir yapı gösterdiği için, kapitalizm ve tüketim kültürü kitschin giyim modasında kısa sürede yaygınlaşmasına neden olmuştur. Araştırma sonuçlarına dayanarak, 80'lerin hem Avrupa hem Türkiye'de siyasi ve sosyal-kültürel dalgalanmalar oluşturduğu, bu yaşanan gelişmelerin giyim modasını da etkileyerek giyim modasında kitsch etkiler ortaya çıkardığı tespit edilmiştir. Kitsch'in giyim modasına estetik beğeniden yoksun, ucuz, niteliksiz, kolayca elde edilen, tasarım öğelerini bozan ve insanları tektipleşmeye yönelten bir moda olduğu sonucuna varılmıştır. Elde edilen verilere göre, 1980'lerde giyim modasını kitsch yapan kriterlere göre görseller değerlendirildiğinde; aşırılık ve abartı, uyumsuzluk, karışık, kaos ve karmaşa hemen hemen bütün örneklerde ön plandadır. Canlı, parlak ve abartılı renkler, nesnelerin olduğundan çok büyük/küçük boyutlarda olması kriterlerinin ise çoğunlukla karşımıza çıktığı tespit edilmiştir. Taklit, güzel, hoş, sevimli ve popüler imgelerin ise daha az sıklıkta görüldüğü saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Popüler kültür, kitsch, moda, 1980
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to designate how the kitsch fact which exists ın popular art and became widespread in Europe in latest 19th century and especially in 1980's in our century has brought alterations, innovations and differences particulary in clothing trend.The field of research is composed by expert views about 1980's clothing and accessories products that was manufactured by kitsch effect ın Turkey and Europe and 1980's kıtsch fact. The sample group of the research is formed by total amount of 30 trend garment product samples and 5 expert views.According to the research results, kitsch phenomen, existing in populer culture, has come into prominence with capitalism and mass culture. In consequence of migration in pursuit of rapid urbanisation, divergences between villager-citizen and cultural differences have revealed. Because of easily affecting and rapid influencing ability of fashion designers, capitalism and consumption culture has become widespread in a short time in clothing fashion of kitsch.On the basis of research results, it is determined that 1980's has brought some political and socio-cultural fluctuations both in Europe and Turkey and these developments have revealed kitsch effects in clothing fashion by influencing it. It is agreed that kitsch is a trend which is unasthetic, cheap, unqualified, easily obtained, defecting design elements and making people ordinary in clothing trend. According to the obtained data, when the visuals are evaluated in terms of 1980's kitsch clothing trend criteria, it can be observed that extremism, exxaggeration, complexity, chaos, confusion, lack of hormony are foreground at almost all samples. It is specified that vivid, bright and exaggerated colours are usually confronted as making products in bigger/smaller dimension. It is detected that imitation, pleasant, pretty, cute and popular images are seen less frequently.