Ortaokul matematik uygulamaları dersi etkinliklerinin öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
The examination of effectivenesses of middle school mathematics applications lesson according to teachers' opinions
  1. Tez No: 388179
  2. Yazar: ELA ATAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL KAYABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Matematik Uygulamaları Dersi, 2012-2013 eğitim öğretim yılında değişen eğitim sistemi ile eklenen seçmeli derslerden biridir. Bu ders 2012-2013 eğitim öğretim yılında 5.sınıflar, 2013-2014 eğitim öğretim yılında 6.sınıflar, 2014-2015 eğitim öğretim yılında 7.sınıflar ve 2015-2016 eğitim öğretim yılında da 8.sınıflarda uygulanacaktır. Bu araştırma matematik uygulamaları dersi ile etkinliklerine ilişkin öğretmen görüşleri almak ve bu görüşleri farklı değişkenler açısından incelemek amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, 2013-2014 eğitim öğretim yılında Ankara'da Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokullarından tabakalı örnekleme modeli ile seçilen ortaokullar oluşturmaktadır. Araştırma her tabakadan basit seçkisiz örnekleme yoluyla seçilen toplam 171 matematik öğretmeni üzerinde yapılmıştır. Araştırmada ortaokul matematik uygulamaları dersi ile etkinliklerin öğretmen görüşlerine göre incelenebilmesi için matematik öğretmenlerine anket uygulanmıştır. Uygulanan 46 maddeden oluşan anket araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Bu çalışmada ölçme aracı olarak kullanılan anketin toplam cronbach alfa güvenirlik katsayısı 0,90 olarak bulunmuştur. Anketin kapsam ve görünüş geçerliğinin sağlanması için uzman görüşüne başvurulmuştur. 2012-2013 eğitim-öğretim yılında uygulanmaya başlanan Ortaokul Matematik Uygulamaları Dersi ile etkinlikleri hakkında matematik öğretmenlerinin görüşlerini belirlemek için frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma gibi istatistiksel tekniklerden faydalanılmıştır. Ayrıca ankette yer alan maddelerin normal dağılıma sahip olduğu durumlarda iki grubun karşılaştırılmasında bağımsız gruplar için t- testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında ise Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA) kullanılmıştır. Öğretmen görüşleri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı .05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Yapılan analizlere göre öğretmenler matematik uygulamaları dersi ve etkinlikleri hakkında genelde olumlu görüş bildirmişlerdir. Öğretmenlerin görüşlerinde en belirgin olan durum sınıf mevcutlarıdır. Çünkü bu ders uygulamalı bir derstir. Derste yapılan etkinlikler genelde gruplar halinde yapılması gereken etkinliklerdir. Mevcudu çok olan ve fiziksel yapısı yeterli olmayan sınıflarda bu etkinlikleri yapmak ve ders saati içerisinde yetiştirmek oldukça zor olmaktadır. Sınıf mevcudu, fiziksel alt yapı, materyaller ve dersi değerlendirme dışında öğretmenler genelde bu ders ve etkinlikleri hakkında olumlu düşünmektedirler. Anahtar Kelimeler : Matematik Uygulamaları Dersi Öğretim Programı, Etkinlik Temelli Öğretim, Yapılandırmacılık.
Özet (Çeviri)
Mathematics Applications Lesson is one of the lessons that are added in 2012-2013 academic year by changed education system. This class is going to be implemented in 2012-2013 academic year for 5th grade, in 2013-2014 academic year for 6th grade, in 2014-2015 academic year for 7th grade and in 2015-2016 academic year for 8th grade. This research is a descriptive study for taking teachers' thoughts about mathematics applications lesson with effectiveness of it and for investigating these opinions by different variants. The sample of the research is constituted by the middle schools that are selected through the stratified sampling model between the middle schools which are attached the Ministry of Education in Ankara in 2013-2014 academic year. The research has been conducted on 171 mathematics teachers selected through simple random sampling from every layer. In this research, survey is conducted to mathematics teachers for evaluating mathematics applications lesson and effectiveness of the lesson according to the teachers' opinions.The survey consisting of 46 articles is conducted by the researcher. In this study, Total Cronbach's alpha reliability coefficient which is used as a measurement tool was found to be 0.90. Experts are consulted to ensure the scope and face validity of the survey. Statistical techniques such as frequency, percentage, mean and standard deviation are used to determine the views of mathematics teachers about the middle school mathematics applications lesson that are began to implemented in 2012-2013 academic year and the effectivenesses of the lesson. Moreover, when the articles in the survey has a normal distribution, t-test for independent groups was used for comparing two groups and One-way analysis of variance (One-Way ANOVA) was used when comparing more than two groups. Whether there is a significant difference or not between the opinions of teachers were tested at a significance level of“.05”. According to the analysis that is done, the teachers reported generally positive opinions about mathematics applications lesson and the effectivenesses of the lesson. The most prominent situation of the teachers' opinions are class sizes. Because this course is a practical course. The activities of the lesson should be usually carried out in groups. When the class sizes are big and physical structure of class is not sufficient , it is very hard to carry out these activities and to do that on time . Except class size, physical infrastructure, materials and evaluating the lesson, teachers are usually has positive opinions about the lesson and effectiveness of the class. Key Words : Curriculum Mathematics Practice Course, Activity-Based Instruction, Constructivism