Özel okullarda tutundurma uygulamaları 'Ankara'daki özel okullarda bir alan çalışması'
Special promotion practices in private schools 'A field study in private schools in Ankara'
  1. Tez No: 388178
  2. Yazar: MELDA ALTUĞ DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Tutundurma genel olarak kâr amacıyla kurulmuş işletmeler için geçerli bir pazarlama faaliyetidir. Özel okullar, her ne kadar kâr amaçlı kurulmuş ve rekabet ortamında faaliyet gösteren kuruluş olsalar da eğitim kurumu olmaları nedeniyle genellikle kâr amaçları olmadığı düşünülmektedir. Yani özel okullar bu konuda çok ince bir çizgide durmaktadırlar. Bu nedenle kâr amacı gütmenin yanı sıra eğitim dünyasındaki sorumluluklarının da farkında olmaları gerekmektedir. Son yıllarda Milli Eğitim alanında görülen bazı gelişmeler ülkemizdeki özel okulları yakından ilgilendirmektedir. Özellikle dersanelerin özel okula dönüştüğü şu günlerde kuşkusuz rekabet daha da artacaktır. Bu durum bu araştırmanın önemini artırmış olup rekabetin hızla arttığı şu günlerde özel okulların tutundurma çalışmalarını ortaya koyarak özel okullara rehber niteliği taşıması amaçlanmıştır. Araştırmaya Ankara'nın temsil gücünü kapsayan Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Sincan ve Yenimahalle ilçelerindeki ilkokul, ortaokul ve lisesi bulunan 77 özel okul katılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket 2 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, katılımcıyı ve okulu tanımak, okulda tutundurmanın hangi araçlarıyla ve nasıl yürütüldüğü; ikinci bölümde ise; özel okulların tutundurma çalışmalarıyla hedeflerine ulaşıp ulaşmadıkları ve tutundurma araçlarından hangisi ya da hangilerine daha çok önem verdiklerinin ortaya konması hedeflenmiştir. Genel olarak özel okullarda yapılan tutundurma çalışmalarının; özel okulların imajını yansıtmada kesinlikle önemli olduğu ve yeni kayıt ve kayıt yenilemenin de kesinlikle etkili olduğu görülmüştür. Tutundurma araçlarına baktığımızda, halkla ilişkiler kesinlikle önemliyken, doğrudan pazarlama ve kişisel satış araçlarının önemine karşı çekimser kalınmıştır. Aynı şekilde reklam aracının kullanılmasının maliyetinin özel okullar için gereğinden fazla maliyetli olması da çekimser kalınan bir diğer konudur. Reklam ve satış geliştirme araçlarını ise, özel okullar önemli olarak görmüştür. Halkla ilişkilerin daha az maliyetli olmasından dolayı daha çok tercih edilmesine ise, çoğunluk“katılıyorum”demiştir. Bu da halkla ilişkilerin en çok tercih edilen bir araç olma nedenini ortaya koymuştur. Son olarak, özel okulların iç ve dış hedef kitleye yönelik yaptığı eğitimler önemli olarak sonuçlanmıştır. Anahtar Kelimeler :Tutundurma, Reklam, Kişisel Satış, Halkla İlişkiler, Satış Geliştirme, Doğrudan Pazarlama, Özel Okullar, Özel Okulların Tutundurma Çalışmaları, Özel Okullarda Reklam, Özel Okullarda Kişisel Satış, Özel Okullarda Halkla İlişkiler, Özel Okullarda Satış Geliştirme, Özel Okullarda Doğrudan Pazarlama, Tutundurma Aşamaları.
Özet (Çeviri)
Promotion is generally valid marketing activity for businesses which are established for profit purposes. Even if private schools are established for profit purpose and operating in a competitive environment, they are generally considered as non-profitable corporations as they are educational institutions. So, private schools are placed on a very thin line on this topic. Therefore, they should be aware of their responsibilities in educational world in addition to their profit goal. In recent years, some developments that are seen in the field of National Education is closely related to private schools. Especially, the competition will increase in the days that classrooms turn into the private schools. Not only this situation increases the importance of this research but also it is intended to carry guidance to private schools by introducing special promotion work in private schools in these days that the competition increases rapidly. 77 private schools that are elementary, middle and high schools placed in Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Sincan and Yenimahalle districts, which are involving representativeness of Ankara, participated in the research. Questionnaire was used as data collection tools. Questionnaire consists of two parts. In the first part, the target is getting to know participants and school and presenting how they are carried out by means of promotion. In the second part, the aim is to see whether the private schools achieves their goals by promotion or not and which promotion tools they give more importance. In general, it can be understood that the promotion activities in private schools are absolutely critical as they reflect the image of private schools. In addition to this, it can be conferred that these promotion activities in private schools are absolutely effective in new registration and re-registration processes. When we look at the promotion tools, while public relations are certainly important, it was abstained against the importance of direct marketing and personal selling tools. In the same way, abstained another issue is using too much of advertising tool that resulted in excessive cost in private schools. The tools of advertising and sales development have been seen as“important”by private schools. The majority said“agree”on public relations preference because of its less cost. So, this reveals the reason why public relation tool is most preferred. Finally, the trainings that are applied to the internal and external target audiences by private schools resulted in important. Keywords : Promotion,Advertising,Personal Selling,Public Relations,Sales Promotion and Direct Marketing,Private Schools,Promotion Activities of Private Schools,Advertising in Private Schools,Personal Selling in Private Schools,Public Relations in Private Schools, Sales Development in Private Schools,Direct Marketing in private schools,Promotion Strategies.