Öğretmen adaylarının hormonlar konusundaki akademik başarıları ve öz yeterlik algıları
Academi̇c success and self-effi̇cacy percepti̇ons of prospecti̇ve teachers towords hormones
- Tez No: 388183
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YEL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada biyoloji ve fen bilgisi öğretmen adaylarının hormonlar konusundaki başarıları ve hormonlar konusuna ilişkin öz yeterlik algılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ayrıca öğretmen adaylarının hormonlar konusundaki başarıları ile yeterlik algıları ve bazı özellikleri (cinsiyet, bölüm, sınıf, bölümü tercih sırası, bölümü sevme durumu, bölüm derslerinin içeriklerini yeterli bulma durumu, biyoloji dersini önemli görme durumu) arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmaya, Gazi Üniversitesi'nin 2013-2014 eğitim-öğretim yılında 3., 4. ve 5. sınıf düzeylerinde biyoloji ve fen bilgisi eğitimi alanında eğitim gören toplam 306 öğretmen adayı katılmıştır. Araştırma kapsamında öğretmen adaylarının hormonlar konusuna ilişkin öz yeterlik algılarının belirlenmesi amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Hormonlar Konusuna İlişkin Öz-Yeterlik Algı Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca öğretmen adaylarının hormonlar konusundaki başarılarının belirlenmesi amacıyla araştırmacı tarafından çoktan seçmeli ve açık uçlu maddelerden oluşan iki başarı testi geliştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda fen bilgisi ve biyoloji öğretmen adaylarının hormonlar konusuna ilişkin öz yeterlik algılarının orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Öğretmen adaylarının çoktan seçmeli maddelerden oluşan testte orta düzeyde başarı gösterdiği; açık uçlu maddelerden oluşan test puanlarının ise düşük düzeyde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the achievements of pre-service biology and science teachers on the topic of hormones and their self-efficacy perceptions on the same subject. The study also aims to examine the relationship between pre-service teacher achievements and their efficacy perceptions alongside certain personal traits (gender, department, grade, department preference rank, whether they like their department, whether they view departmental courses as sufficient and whether they consider biology class to be important). The study employs the correlative survey method. Research was conducted in cooperation with 306 pre-service teachers in their third, fourth and fifth years in Gazi University Biology and Science Education Programs in 2013-2014. The researcher developed and utilized the Self-Efficacy Perception Scale Regarding Hormones to determine pre-service teachers' self-efficacy perceptions on the topic of hormones. The researcher also developed two achievement tests comprising both multiple choice and open-ended items to determine the pre-service teachers' achievement levels on the subject. Upon the conclusion of the study it was determined that pre-service biology and science teachers have an intermediate level of self-efficacy perception when it comes to hormones. The study results yield that the pre-service teachers scored an intermediate level of achievement on the multiple-choice test and a low level of achievement on the open-ended questions test.