Evde ders okulda ödev modelinin benimsenmesi sürecinin yeniliğin yayılımı kuramı çerçevesinde incelenmesi
Examining the process of flipped classroom model acceptance in the context of diffusion of innovations theory
- Tez No: 388238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERÇİN KARATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu araştırmada, bir yenilik olarak Evde Ders Okulda Ödev Modelinin uygulandığı okul içerisinde yayılımı durumunun ve okul içerisindeki paydaşların Evde Ders Okulda Ödev modeli olgusuna ilişkin deneyimlerinin Rogers'ın Yeniliğin Yayılımı Kuramı temelinde incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, olgu bilim çerçevesinde durum çalışması olarak desenlenmiştir. Araştırmaya ilişkin veriler 2013-2014 öğretim yılı güz ve bahar dönemlerinde, 11.11.2013-11.08.2014 tarihleri arasında, İstanbul'da İhlas Koleji Bahçelievler Kampüsü'nde çalışmakta olan biri müdür, biri müdür yardımcısı iki yönetici; farklı branşlarda on yedi öğretmen; on yedi öğrenci ve dört veliden elde edilmiştir. Araştırma verileri, yarı yapılandırılmış görüşmeler, gözlem ve dokümanlar aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, nitel veri analizi yöntemlerinden betimsel analiz, içerik analizi ve doküman analizi yoluyla çözümlenmiş, araştırma soruları temel alınarak bulgular tanımlanmış ve yorumlanmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen bulgulara dayalı olarak Evde Ders Okulda Ödev Modelinin tabletli eğitimle ilişkilendirildiği; yayılım sürecinde bir değişim ajanının olmadığı; öğretmen-öğretmen, öğrenci-öğretmen, yönetici-öğretmen, veli-öğretmen sistemlerinde farklı karar aşamalarında olunduğu; modelin kullanma kararı üzerinde ihtiyaç değişkenin, kullanmama kararı üzerinde ise öğrencilerin yaş grupları, sınıf düzeyleri, sınava hazırlık durumlarının etkili olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Evde Ders Okulda Ödev Modeline yüklenen ortak anlamın ise öğrenciler açısından yararlı, gözlemlenebilir; öğretmenler açısından karmaşık, tablet kullanımını gerektiren, deneyime bağlı olarak uygun, birkaç ders saatinde veya bütün dersler boyunca uygulanabilir, kurumsal destek algısı gerektiren esnek bir öğrenme modeli olduğu belirlenmiştir. Gözlem ve doküman analizi sonucunda elde edilen bulgulara dayalı olarak da, Evde Ders Okulda Ödev Modelinin uygulanışına yönelik olarak dersler bazında sistematik bir yapı ortaya çıkarılmıştır. Buna göre; modelde uygulama sınıf dışında ve ön öğrenmeyi destekleyici basılı bir materyal olan Ders Takip Yaprakları ile başlamaktadır. Ders Takip Yapraklarının yapısı; izle, katıl, pekiştir, düşün, etkinlik ve paylaş bölümlerinden oluşmaktadır. Sınıf içi uygulamalar ise, Ders Takip Yapraklarının tamamlanması noktasında kontrol, konu sunumu, aktif öğrenme etkinlikleri şeklinde gerçekleştirilmektedir. Söz konusu uygulamalar dışında modele; Asistan Öğrenci, Dönüştürülmüş Sınav, Dönüştürülmüş Grup Çalışmaları, Haber Toplantısı, Asansör Konuşması, Alan Gezisi ve Yerinde Öğrenme etkinlikleri de dâhil edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Evde Ders Okulda Ödev Modeli, Yeniliğin Yayılımı, Olgu Bilim, Durum Çalışması
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the acceptance process case of Flipped Classroom Model and the experience of social system who have adopted this model in the basis of Diffusion of Innovation Theory. This study was carried out as a case study and a phenomenological approach. The study was conducted in the 2013–2014 Fall and Spring terms at the İhlas College in İstanbul. The participants of the study included two administrators, one of whom was principal and one of whom was vice principal, seventeen teachers, seventeen students and four parents. The data were collected the semi-structured interviews. The data have been analyzed inductively through descriptive analysis and content analysis. Findings and interpretations were made in the scope of the research questions. In conclusion, Flipped Classroom Model was related to instruction with tablet based learning, that there was no change agent in the acceptance process; social system was within different desicion stage; necessity was efficient upon the desicion to use the model and students' age groups were efficient upon the desicion not to use the model. Common meaning of the all particapant in the study, Flipped Classroom Model was beneficial, useful for stuudents, complex for teachers, required tablet using, proper according to be experienced in learning of particant, practical in lessons at medium and micro level, required the support of school management. There was no problem throughout the process of practicing the model except for the fact that technological problems and students' and their parents' appropriated the traditional learning habit model in the school. Key Words : Flipped/Inverted Classroom Model, Diffusion of Innovation Theory, Phenomenological Research, Case Study