Kadın vücut tipi özellikleri ve giysi seçimleri analizi
Women's body type characteristics and clothing selections analysis
  1. Tez No: 388270
  2. Yazar: SİNEM VATANDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ENGİN ALPAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, kadın vücut tipleri ve bu vücut tiplerine ilişkin en uygun giysi seçimlerini ele almaktadır. Bu amaçla çalışmanın ilk bölümünde giyimi etkileyen temel faktörler kavramsal bir çerçevede açıklanmıştır. İkinci bölümde ise giysi tasarımlarını şekillendiren elemanlar olan renk, çizgi, doku ve desenlerin vücut tipine ve göz yanılsamasına olan etkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, vücut şekilleri simetrik ve asimetrik açıdan sınıflandırılmış ve bu çerçevede kadınların giysi kalıplarının vücut tiplerine uygun biçimlendirilmesi örneklendirilmiştir. Çalışma, kadınların beden tiplerine ilişkin farkındalıkları ve bu doğrultuda tercih ettikleri giysi seçimlerine odaklanmaktadır. Anahtar Kelimeler : Kadın Modası, Vücut Tipi, Giysi Seçimi
Özet (Çeviri)
This thesis analyses women's body types and choosing proper wearing for themselves. For that purpose, it is explained that major factors of designing clothes in the first chapter, Secondly, It is analyzed that effect of colours, lines, textures and patterns which is main components of clothing designs, to the illusion of body. In the third part, body tips are being categorized symmetrically and asymmetrically. In this context, it is exemplified properly forming of women's clothes patterns according to body types. The study focuses on women's awaring of own body types and clothing choices in this direction. Key words : Women's Fashion, Body Type, Clothing Selection