Hastanelerde permakültürün yerleştirilmesi
Understanding the permaculture in the hospitals
- Tez No: 388271
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Endüstri devrimi ile birlikte üretim ve tüketim alanlarında değişimler yaşanmıştır. Yaşanan bu değişimler toplumların yaşam biçimlerinde ve ilişkilerinde farklılaşmaları ortaya çıkarmıştır. Küresel boyutta tüm bu yaşananlar, kaynak yönetimi ve atık yönetimi konusunda çözümler bulmayı zorunlu kılıp sürdürülebilirlik kavramını doğurmuştur. Yerkürenin yaşamı destekleme kapasitesi ve sınırları düşünüldüğünde sürdürülebilirliğin ancak doğru kurulacak doğa-insan ilişkisiyle mümkün olabileceği göz önündedir. Kırsaldan göç nedeniyle artan kentleşme, üretim ve tüketim olgularının tekrar değerlendirilerek, planlanmasını gerektirmiştir. Şehir yaşamında kurulacak doğru doğa-insan ilişkisi tasarımlarıyla temiz çevre, güvenli gıda, etkin ve sağlıklı iletişim unsurlarına ulaşmak mümkündür. Bu çalışmada, kamu kullanımının en yoğun olduğu alanlardan biri olan hastanelerde bu tür doğru bir ilişkinin oluşturulması tasarlanmaya çalışılmıştır. Çalışmada tasarım aracı olarak permakültür kavramı kullanılmıştır. Hastanelerdeki bu değişimin sadece çevreci bir söylem olarak kalmayıp, hastanelerin kaynak yönetimi ve atık yönetimi konularında fayda sağlayan birer işletme modeli oluşturabilecekleri düşünülmüştür. İnsan temelli bir sistem olan bu yapının tüm çalışanlar tarafından anlaşılması ve benimsenmesi, işletmeler açısından avantajlar ve rekabet gücü sağlayabilecektir. Anahtar Kelimeler : Sürdürülebilirlik, Permakültür, Hastane, Sağlık, Ekoloji.
Özet (Çeviri)
UNDERSTANDING THE PERMACULTURE IN THE HOSPITALS Significant changes have come out in the fields of production and consumption with the Industrial Revolution. These changes have brought about differentiations in the lifestyles and relations of societies. All these global changes have entailed sorting out the resource management and waste management and have brought out the concept of sustainability. It is apparent that sustainability will only be possible with the accurate nature-human relation, considering the limits and life support capacity of the globe. Rapid urbanization as a result of migration from the rural areas has necessitated rethinking and planning the production and consumption concepts. It is possible to acquire a clean environment, safe food and effective healthy means of communication with the right designs of natüre-human relationship in city life. In this study, it has been designed to set up such a right relationship in hospitals, which is. one of the field of most intense public use. In the study, the term“permaculture”is used as the desing tool. It has been thought that the change in hospitals will not only stay as an environmentalist discourse bur also it can from a business administration model that will be useful for resource management and waste management. The adoption and understanding of this human based structure by all the personnel will provide advantages and competitive capacity in terms of business. Key Words :Sustainability, Permaculture, Hospital, Health, Ecology