Bir B fiziği deneyinde kullanılacak silisyum mikroköşe dedektöründe İ2 tayini
  1. Tez No: 38828
  2. Yazar: İSA DUMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSEN ÖNENGÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
77 ÖZET 1964 yılında nötral kaon sisteminde CP bozulmasının gözlenmesinden sonra 1977 yılında b-kuarkının bulunması B mezonlarında da CP bozulmasını araştırma imkanını sağ- lamıştır. LHC-B kollabarasyonu LHC 'de B fiziği çalışmayı plan- lamaktadır. Bu çalışma sırasında CP bozulması, B -B karı- 8 3 şunları ve nadir B bozunumları incelenecektir. Bu deneyde ileri dedektör sistemi kullanılacaktır. Silisyum mikroköşe dedefctörleri de bu büyük dedektör sisteminin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Silisyum dedektörler adından da anlaşılacağı gibi yarı iletken malzemelerden yapılmakta olup çalışma prensipleri ters uyarılmış diyotun çalışma presibi ile aynıdır. Bu dedektörlerin içerisinden geçen parçacıkların konumları çok hassas olarak belirlenebilmektedir. Bu çalışmada dedektörlerde parçacıklar tarafından üretilen sinyalleri kullanarak parçacıkların yörüngelerine ait olan en iyi doğruyu bulan bilgisayar programı geliştirilmiş ve bu programın akış diyagramı verilmiştir. Bulunan sonuçlar simu- lasyonla belirlenen değerlerle karşılaştırılmış ve sonuç- ların oldukça uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
78 SUMMARY CP violation were first observed in the neutral kaon system in 1964. After discovery of the b-quark in 1977, it became possible to study CP violation in B meson system. LHC-B collaboration considers to study B physics at LHC machine in the next few years. They plan to investigate CP violation, B - B mixing and rare B decays. In this s s experiment they will use a forward detector system. Silicon microvertex detectors are important part of the main forward detector. The silicon microvertex detector is made of semiconductor materials and the working principle of detector is similar to reverse biased diode. It is possible to determine accurately the tracks of particles which pass through the detector. In this study, a computer program is written to find the tracks of particles in the silicon microvertex detectors by using the signals produced by particles crossing the detectors. The results are compared with the simulation values and found that they are compatible each other.