Heidegger ve Badiou'da hakikat
Truth in Heidegger and Badiou
- Tez No: 388307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın genel amacı Heidegger ve Badiou'nun hakikat görüşlerini Platon ile bağlantısında göstermektir. Heidegger ve Badiou'nun öne çıkarılmasının sebebi ise her iki filozofun hakikat düşüncesinin, insan ruhundaki derin sarsıntılara, kişisel ve toplumsal dönüşümlere, yeni başlangıç ve karar alma anlarına işaret eden yapısıdır. Ayrıca bu tez çalışması, Heidegger ve Badiou'da böylesi bir hakikat anlayışına eşlik eden bir karşılaşma temasının varlığını ortaya koymayı da hedeflemiştir. Heidegger'de dünya-içindeki karşılaşmalarla, hiçlikle ve ölümle karşılaşmanın ördüğü bütünsel bir yapı hakikatlere eşlik etmektedir. Badiou'da ise karşılaşılan“olay”dır. Olayla karşılaşma sonrası, özneleşme süreçleri içerisinde olaya sadakat gösterilerek yeni hakikatler inşa edilebilir. Heidegger ve Badiou'nun hakikat anlayışlarının gösterilmesi, kaçınılmaz olarak Platon bağlantısının da ele alınmasını gerektirir. Her iki filozofta da Platon, olumlu ya da olumsuz merkezi bir figürdür ve hakikatle olan bağlantısındaki ortak anlayışlarının temellerini barındırmaktadır. Heidegger ve Badiou'da hakikat, geleneksel hakikat anlayışından farklı olarak, varlıkla bağlantısında ele alınır ve varlık sorununa eşlik eden temel kategoridir. Heidegger, Badiou ve Platon'da karşılaşma temasının yer aldığı ontolojik hakikat anlayışındaki ortaklığın yanı sıra, bu üç filozofun hakikate dair felsefi temellendirmelerinin arka planında, belli bir“kriz”düşüncesi de bulunmaktadır. Tüm bu ortak zemine rağmen Heidegger ve Badiou, hakikate yüklenen anlam, matematiğin, tarihsellik düşüncesinin ve sanatın konumu açısından farklı felsefi anlayışlara sahiptirler. Ayrıca, Heidegger'de Dasein'nın hakikatlerle karşılaşmasından sonraki yönelimi ile Badiou'da olay sonrasında, hakikatlerin inşası ve özneleşme süreçleri arasında da farklılıklar bulunmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde, tezin temel sorunu ve bu bağlamda incelenecek olan Heidegger, Badiou ve Platon arasındaki bağlantıların genel hatları gösterilmiştir. Birinci bölümde Heidegger'de, ikinci bölümde ise Badiou'da hakikat, kriz düşüncesi, karşılaşma teması, sanat ve tarihsellikle olan bağlantısı içinde ele alındı. Üçüncü bölümde Platon'un hakikat görüşü, Heidegger ve Badiou'nun yorumları bakımından ele alındı. Sonuç kısmında ise Heidegger ve Badiou'nun hakikat görüşleri arasındaki ortaklıklar ve farklılıklar ortaya konarak, bu iki filozof üzerinden felsefede hakikatin ve hakikatlerden hareket edilmesinin anlamı değerlendirilmiştir. Anahtar Sözcükler Platon, Heidegger, Badiou, Varlık, Hakikat, KarĢılaĢma, Olay, Kriz, Dasein, Özne
Özet (Çeviri)
The overall objective of this study is to show the truth ideas of Heidegger and Badiou in the correlation with Plato. The reason of putting forward Heidegger and Badiou is to show the attitude of their truth ideas which signifies the deep effects on human soul, individual and social transformations, new starting and decision moments. Also this thesis aim to merge the existence of an encountering theme which accompanies with these kind of truth idea in Heidegger and Badiou. In Heidegger, a whole structure which is woven by encounterings in-the-world, encountering with nothingness and death, accompanies with truths. However in Badiou, the thing encountered is“event”. After encountering with the event, new truths can be produced in the subjectivization processes by fidelity to event. To be shown the truth ideas of Heidegger and Badiou indispensably requires to consider the correlation with Plato. Plato is, positively or negatively, the central figure and includes fundamentals of common ideas regarding to the truth for both philosophers. In Heidegger and Badiou, apart from the traditional truth concept, truth is considered with the relation to being and truth is the fundemantal category which accompanies with being. In addition to the common idea that includes encountering theme of ontological truth concept, there is a“crisis”idea on the background of philosophical grounding regarding to truth of these three philosophers. In spite of this common basis, Heidegger and Badiou have different philosophical understandings about the meaning of truth, the position of mathematics, historicality and art. Furthermore, there are diffirences between Dasein's intentions after encountering with truth in Heidegger and the truth producing and subjectivization processes after the event in Badiou. In the introduction part of the study, the main problem of the thesis and in this context, the general lines of the relations between Heidegger, Badiou and Plato were shown. In the first part in Heidegger, in the second part in Badiou, truth has been handled with its relations regarding crisis idea, encountering theme, art and historicality. In the third part, Plato's truth concept has been examined with regard to Heidegger and Badiou's interpretations. Finally in the conclusion part, the meaning of truth and moving with regarding to truths in philosophy has been evaluated by revealing the differences and commonalities of Heiddeger and Badiou's truth ideas. Key Words Plato, Heidegger, Badiou, Being, Truth, Encountering, Event, Crisis, Dasein, Subject