Sulamanın GAP alanında tarım sektöründe üretim yapısı, girdi, kullanımı, verimlilik ve işletme gelirleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 38831
  2. Yazar: AYKUT GÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMÜR ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
oz GAP alanında, sulu ve kuru koşullarda tarımsal üretim yapan 197 işletme, grup analizi ve faktör analizi tekniklerinden yararlanılarak, sosyo-ekonomik açıdan değerlendirilmişlerdir. Yatay kesit verilerinin kullanıldığı çalışmada, işletmelerin arazi tasarruf durumlarının, sermaye ve üretim yapılarının, girdi kullanımlarının, işletme giderlerinin bileşiminin ve işletme gelirlerinin önemli ölçüde işletmelerin sulu veya kuru olmaları ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. Sulu işletmelerde, kuru işletmelere göre işgücü verimliğinin 4,8 kat, sermaye verimliğinin 3,6 kat ve arazi verimliğinin ise 5,2 kat daha fazla olduğu belirlenmiştir. Mevcut koşullarda, sulu işletmelerin yapılan gözönüne alınarak, bölgede sulamanın gerçekleşmesi ile birlikte ortaya çıkabilecek sorunların giderilebilmesi için gerekli önlemlerin önceden alınması gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Total of 197 irrigated and dry farms in GAP (Southeastern Anatolia Project) region were evaluated from socioeconomic standpoint by using cluster and factor analysis techniques. Cross section data were used in this study and it was concluded that land tenure, capital structure, crop pattern, input use, combination of production costs and income level on farms were related to the percentage of irrigation. Labour productivity on irrigated farms was found 4,8 times higher than on the dry farms, while capital productivity was 3,6 times and land productivity was 5,2 times higher. It was suggested that taking the structure of irrigated farms into consideration under present conditions, necessary measures should be taken to remove the problems expected with the completion of the irrigation projects.