Anadolu güzel sanatlar liselerinde uygulanmakta olan piyano eğitiminin verimliliği
- Tez No: 38830
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL YURGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu araştırma, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinde uygulanmakta olan piyano eğitiminin verimliliğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın alanım daha geniş tutabilmek amacıyla 1994- 1995 eğitim öğretim yılında lise ikinci sınıf düzeyinde öğrencisi bulunan Adana, Ankara, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, İzmir, İstanbul ve Kayseri A.G.S.L.'lerinin müdürleri, piyano öğretmenleri ve lise ikinci sınıf piyano öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmanın kapsamında bulunan A.G.S.L.'lerinin müdürleri (9), piyano öğretmenleri (28) ve piyano öğrencileri (100) aym zamanda araştırmanın örneklem grubunu oluşturmaktadırlar. Bilgilerin toplanmasında öncelikle kaynak taramasına gidilmiştir. Söz konusu bu araştırma mevcut durumun tesbit ve değerlendirilmesine yönelik olduğu için bilgi toplama aracı olarak anket formu hazırlanıp uygulanmıştır. Hazırlanan ankette okul müdürleri, piyano öğretmenleri ve piyano öğrencilerinin görüşleri yanında mevcut durum değerlendirilerek elde edilen bulgular tablolar halinde gösterilip yorumlanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda A.G.S.L.'lerinde uygulanmakta olan piyano eğitiminin verimliliği konusunda bina, araç- gereç, öğretmen ve öğretim programı açısından bir takım problemlerin olduğu tesbit edilmiş, piyano eğitiminde verimliliğin artırılabilmesi için program geliştirme ve öğretim kadrosu oluşturmaya ilişkin çalışmaların yoğunlaştırılarak sürdürülmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This investigation was made to see the efficiency of the piano education in Anatolia Fine Art Lycees. Since we wanted the investigation field larger we did this investigation among the students who are in Lycee II in the education year of 1994-1995 and who are the head masters of A.F.A.L in Adana, Ankara, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, îzmir, Istanbul and Kayseri. Nine head masters of A.F.A.L, twentyeight piano teachers, and one hundered students of piano are the sample groups of the investigation. First all we researched the metarial and information we need for the investigation. We prepared an inguiry form to fix the present situation. İn the prepared survey form the school headmasters, piano teachers and piano students were asked to answer the guestions and write their opinions about the present situation and this obtained information was shown by the charts. tn the end of the investigation amoung A.F.A.L students we found out that there some problems in teaching piano, like insufficiency of the buildings, eguipments, teachers, teaching programmes. To increase the efficiency in piano education,we need to develop programmes, increase the number of teachers spare more time in this field. n