The role of 'worldview' in JDP's foreign policy in the case of Mavi Marmara
AKP dış politikasında 'dünya görüşü'nün rolü: Mavi Marmara vakası
- Tez No: 388338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA KÖK ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dünya görüşü, öellikle felsefe olmak üzere, pek çok bilim dalında kendisine yer bulmuş bir kavramdır. Siyaset bilimciler ve siyaset psikologları tarafından henüz tam olarak benimsenmemiştir ve dış politika karar alma süreci üzerine etkilerinden genelllikle kişilik kavramının etkileri olarak bahsedilir. Dünya görüşü; bir bireyin dünyayı algılaması, gerçekliği algılaması ve neyin doğru olduğuna inanması olarak tanımlanabilir. Dünya görüşünü değişik analiz seviyeleriyle ve karar alma sürecini açıklamak üzere geliştirilmiş pek çok modelle ilişkilendirmek mümkündür. Birey seviyesi ve devlet seviyesi analizlerde ve Graham Allison, Irving Janis ve Barbara Kellerman tarafından geliştirilmiş dış politika karar alma süreci modellerinde gözlemlemek mümkündür. Bu modeller incelendiğinde karar vericilerin dünya görüşlerinin karar verme sürecinde etkisi ortaya çıkmaktadır. Türk dış politikası Soğuk Savaş'ın sonundan bu yana önemli değişiklikler yaşadı ve 2002 yılından bu yana görevde bulunan AKP hükumeti, uzun süreli hizmet dönemi çerçevesinde, uzun süre değişmeden kalabilen, tutarlı bir dış politika karar alma süreci yaşamasını sağladı. Eski başbakan danışmanı ve incleme dönemindeki dışişleri bakanı Davutoğlu'nun ve dönemin Başbakanı Erdoğan'ın dünya görüşleri uluslararası ilişkilerin algılanmasını, dış politikanın oluşturulmasını ve uygulanmasını etkilemektedir. Bu iki şahsın dünya görüşleri incelendiğinde görülebilir ki dünya görüşleri, teorik modellerden Akil Aktör, Baskın Lider, Bilişsel İşlem ve Küçük Grup İşlem modellerine göre tepki veren ve bunlarla örtüşen bir şekilde çalışmakta ve karar alma süreçlerini etkilemektedir. Gazze'ye yardım amaçlı Gazze Filosu seferinin ve bu filonun hareketlerinin sonucu ve ardılı olarak yaşanan Mavi Marmara olayının gerçekleşme aşamasına gelmesinde, uygulanmasında, olaylar sonrası alınan tavırlarda AKP'nin dış politikasına yön veren Erdoğan ve Davutoğlu'nun dünya görüşleri, olayların şekillenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Anahtar Sözcükler Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu, Mavi Marmara, Gazze Filosu, AKP, Ak Parti, dünya görüşü, dış politika karar alma modelleri, analiz seviyeler,; dış politika yapımı, Türk dış politikası.
Özet (Çeviri)
Worldview is a concept that has found a place for itself in many different sciences, especially philosophy. It is not totally adopted by political scientists and political psychologists yet, and its effects are generally referred as effects of personality in the decision making process in foreign policy making. Worldview can be described as one's perception of the world, interpretation of reality and what him/her believes to be true. It is possible to link the concept with different levels of analysis and with many models developed to describe the decision making process. It may be seen in the individual-level analysis and state-level analysis and can be observed in the models of foreign policy decision making developed by Graham Allison, Irving Janis, and Barbara Kellerman. When these models are analysed, the impact of worldview of the decision-makers becomes clear in the decision making process. Turkish foreign policy has experienced important changes since the end of the Cold War and the JDP government which is serving since 2002 has enabled the country to experience a long-term, consistent policy making process in foreign policy. Former prime minister's adviser and the then foreign affairs minister Davutoğlu's and the then prime minister Erdoğan's worldviews affect the way international relations are perceived, how foreign policy is made and how it is implemented. When the worldviews of these two key decision-makers are analysed, it can be seen that the pattern fits on the Rational Actor, Dominant Leader, Cognitive Processing, and Small-Group Processing models. The worldviews of Erdoğan and Davutoğlu have helped shape the realization, execution, implementation of the events in the voyage of the Gaza Flotilla aimed at helping the city of Gaza and the Mavi Marmara Incident that took place as a consequence, and follower of this fleet's movements. Key Words Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu, Mavi Marmara, Gaza Flotilla, JDP, AKP, Ak Parti, worldview, models of foreign policy decision making, levels of analysis, foreign policy making, Turkish foreign pol