Kırım-kongo kanamalı ateşinde serum alfa defensin-1 düzeylerinin klinik seyir ve prognoz ile ilişkisi
The relationship between the clinical course and prognosis of alpha defensin-1 serum levels in crimien congo hemoragic fever
  1. Tez No: 388407
  2. Yazar: MERAL BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PARLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) ateş ve kanama ile seyreden, bazen mortaliteye de neden olabilen zoonotik viral bir enfeksiyondur. Alfa defensin-1(AD-1) geniş antimikrobiyal aktivitesi olan, nötrofil azurofilik granüllerden salgılanan doğuştan bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan antimikrobiyal peptidlerdir. Bu çalışmanın amacı KKKA'de AD-1 düzeylerinin klinik seyir ve prognoz ile ilişkisini araştırmak, ayrıca patogenezdeki rolünü incelemektir. Çalışmaya Mart 2012-Ağustos 2012 döneminde tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümünde yatarak takip edilen ve RT-PCR ve /veya ELİSA yöntemiyle KKKA tanısı almış 50 hasta alındı. Hastalar daha önceden tanımlanmış ağırlık kriterlerine göre 18'i (%36) ağır, 16'sı (%32) orta, 16'sı (%32) hafif olarak gruplandırıldı. Hastalarla (50), kontrol grubunun (38) serum AD-1 düzeylerinin karşılaştırılmasında ortalama AD-1 düzeyleri hasta grubunda 126,00 ± 30,54 ng/ml, kontrol grubunda ise 112,24 ± 24,48 ng/ml olup hastalarda kontrol grubundan daha yüksekti (p=0.017). Ölen (4) ve sağ kalan (46) hastalara göre serum AD-1 düzeyleri kendi aralarında karşılaştırıldığında; ortalama AD-1 değeri ölen hasta grubunda 179.95 ± 54.31 ng/ml, sağ kalan hasta grubunda 121.32 ± 23.20 ng/ml idi (p=0,014). Hastalığın seyrine göre, hafif seyirli hastalarla kontrol grubunun AD-1 değerleri arasında anlamlı fark yoktu (p=0,118). Orta klinik seyirli hastalar ile kontrol grubu AD-1 ortalamaları açısından anlamlı ilişki yoktu (p=0.116). Ağır seyirli hastalar (131,38 ± 36,95) ile kontrol grubu arasında anlamlı fark vardı (p=0,034). Sonuç olarak KKKA'da serum AD-1 salınımının arttığı, ağır seyirli hastalarda ve ölen hastalarda seviyelerinin daha yüksek seyrettiği tespit edilmiştir. Bundan yola çıkarak AD-1'in KKKA'nde klinik seyir ve mortalite hakkında yol gösterici olabileceği düşünülmektedir. Bu konuda genelleme yapmak için daha geniş çaplı araştırmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT and sometimes it may also cause mortality. Alpha-defensin-1 (AD-1), secreted from azurophilic neutrophil granules as a member of antimicrobial peptides, is an important part of the innate immune system with a broad antimicrobial activity. Crimean-Congo Hemorrhagic Fever (CCHF) is a viral zoonotic infections characterized by fever, bleeding The aim of this study was to investigate the relationship between the clinical course and prognosis of CCHF in the AD-1 serum levels also examine the role in CCHF pathogenesis. Fifty CCHF diagnosed patients hospitalized at Atatürk University Faculty of Medicine Infectious Diseases and Clinical Microbiology from March 2012 to August 2012 were included in the study. We used RT-PCR and / or ELISA method for diagnosing. When we compared the AD-1 serum levels of patients (126,00 ± 30,54 ng/ml ) with control group AD-1 serum levels (112,24 ± 24,48 ng/ml) it was found that, AD-1 serum levels of patients were significantly higher than control group (p=0.017). Looking at the average value of the serum AD-1 levels in patients who died (4) and survived (46), the results were 179.95 ± 54.31 ng/ml in died patients and 121.32±23.20 ng/ml in survived patients (p=0,014). Comparing serum AD-1 levels according to the clinical course of the disease, there was no significant difference between control group and the mild patients (p=0,118) And also there was no statistically significant data between control group and mild /severe patients (p=0.116). But there was significant difference between severe patients (131,38 ± 36,95) and control group (p=0,034). As a result of increased serum AD-1 secretion in CCHF, it was found that the serum AD-1 levels remained higher in severe patients and died patients. According to these results the AD-1 is thought to be an alarming clinical course and guidance about mortality. More extensive research should be done to make generalizations on this subject.