Böbrek alt pol taşlarının tedavisinde mini peruktan ve retrograd intrarenal cerrahi tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of mini percutaneous nephrolitotomy and retrograde intrarenal surgery in patients with lower pole kidney stones
- Tez No: 388408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT YAPANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Üriner sistem taş hastalığı yaygın görülen bir hastalıktır. Dolayısıyla tedavi maliyetleri yüksektir. Belirgin iş gücü kaybına yol açmaktadır. Hastalığın tedavisinde medikal yöntemler, ESWL ve cerrahi yöntemler gibi alternatifler bulunmaktadır. Cerrahi yöntem olarak eskiden açık ameliyatlar yapılmakta iken günümüzde endoskopik yöntemler uygulanmaya başlamıştır. Bu yöntemler açık ameliyatlara göre minimal invaziv yöntemlerdir. Taş hastalığında tedavinin başarısını etkileyen faktörler arasında taşın büyüklüğü ve taşın bulunduğu bölgenin anatomisi öne çıkmaktadır. Biz çalışmamızda anatomik özelliği nedeni ile tedavisinde zorluk çekilen alt kaliks grubu taşlarında retrograd intrarenal cerrahi ve mini perkütan nefrolitotomi tekniklerini karşılaştırmayı amaçladık. Her iki yönteminde böbrek alt pol taşlarının tedavisinde başarı oranlarının birbirine benzer olduğunu saptadık. Her iki yöntemde de majör komplikasyon izlenmezken, minör kompikasyon oranlarını birbirine benzer bulduk.Sonuç olarak böbrek alt polü taşlarının tedavisinde her iki yönteminde kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Urinary system stone disease is a commonly seen disease. So, costs of its treatment are very high. It leads to remarkable loss of labor force.There some alternatives such as medical methods, ESWL and surgical methods in the treatment of the disease. Open operations were conducted in surgical methods in the past whereas endoscopic methods have been used in our present day. These methods are minimal invasive methods in terms of open operations. The size of calculi and the site of the calculi are among the factors affecting the succes of the treatment in calculi treatment, and this brings anatomy of the site of the calculi into the forefront.Our study, due to its anatomic feature, we aimed to compare retrograd intrarenal surgery and mini PCNL technique on the lower caliceal calculi which are difficult to be treated. We detected that both of the methods had similar success rate in the treatment of lower caliceal stones.İn both methods, while there was no major complication and we found that minor complication rates became similar eachother. İn conclusion, in kidney lower pole stones treatment, we think that both of the methods could be used.