Anaerobik eşik altı ve üstü bisiklet egzersizinde oksijen alım kinetiğinin değerlendirilmesi
Evaluation of oxygen uptake kinetics on subthreshold and supra threshold CYCLE exercise
- Tez No: 388415
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tez çalışmasının amacı anaerobik eşik altı ve üstü egzersizlerin metabolik ve kardiyovasküler, oksijen alım kinetiği ve kas aktivitesi üzerindeki fizyolojik yanıtların değerlendirilmesidir. Bu amaçla çalışmaya katılan denekler iki gruba (anaerobik eşik altı egzersiz n=12, anaerobik eşik üstü egzersiz n=12) ayrılmıştır. Altı haftalık bisiklet egzersizi öncesi ve sonrasında iki gruba da aynı testler uygulanmıştır. Bisiklet ergometresi ile 4 gün.hafta-1 yapılan anaerobik eşik altı egzersiz yoğunluğu %90 AE ve anaerobik eşik üstü egzersiz yoğunluğu Δ%80 olmak üzere belirlenmiştir. Anaerobik eşik ve maksimal oksijen tüketimini belirlemek için artırmalı bisiklet egzersizi testi uygulanmıştır. Artırmalı testten sonraki gün anaerobik eşik altı (%90 anaerobik eşik) sabit yüklü altı dakikalık test ve anaerobik eşik üstü (Δ%80) sekiz dakikalık test uygulanmıştır. Testler sırasında oksijen tüketimi, laktat ve tibialis anterior, gastrocnemius medialis, biceps femoris, vastus lateralis, vastus medialis ve rektus femoris kaslarından EMG kayıtları alınmıştır. İki egzersiz süresinin öncesinde parametreler arasında anlamlı fark yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the physiological responses of sub-threshold and supra-threshold exercise on cardiovascular and metabolic parameters, oxygen uptake kinetics and muscle activity. Subjects were divided to groups as a sub–threshold (n=12) and supra-threshold (n=12). Exercise test protocols were applied to two groups before and after the six-weeks exercise period. Maximal cycle ergometer ramp test was applied for to determine anaerobic threshold and maximal oxygen uptake. After this test, subjects return to the laboratory on a different day to perform 6 min constant load moderate intensity that elicited a VO2 corresponding to a 90% anaerobic threshold and 8 min constant load 8 min heavy intensity that elicited Δ%80. Oxygen uptake, lactate and electromyography (EMG) of tibialis anterior, gastrocnemius medialis, biceps femoris, vastus lateralis, vastus medialis and rectus femoris muscles were measured in the test periods. Physiological parameters were not statistically different between two groups before the exercise periods.