Anaerobik eşik seviyesinin değişik şiddetlerinde yapılan koşuların dayanıklılık gelişimine olan etkileri
The Effects of different types of anaerobic threshold running intensity on endurance development
- Tez No: 93825
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞAT KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Anaerobik eşik (AE), %10 AE altı ve %10 AE üstü şiddetteki devamlı koşuların dayanıklılık gelişimine olan etkilerini incelemektir. Yaş ortalamaları 21+2,3 yıl olan gönüllü 18 erkek beden eğitimi öğrencisi denek olarak kullanılmıştır. AE testi Conconi yöntemine göre True 750 S.O.F.T. System marka koşu bandı ve Polar kalp atım cihazı kullanılarak belirlenmiştir. Denekler AE noktasında koşabildikleri süreye göre rast gele 3 gruba ayrılarak ( AE, %10 AE üstü, %10 AE altı) haftada 2 gün 4 hafta boyunca belirlenen şiddet derecelerinde koşu bandında antrenman yaptırılmış daha sonra ilk ölçümler tekrarlanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde Wilcoxon ve ANOVA uygulanmıştır. AE, %10 AE üstü, %10 AE altı şiddette çalışan grupta çalışma sonrası AE noktasındaki koşu hızlarında artış meydana gelmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to examine the effects of Anaerobic Threshold Training (ATT), which is %10 below ATT, ATT and %10 above ATT on the endurance of athletes. In this study, volunteer 18 male students of physical education, aged 21 ±2. 3 participated study. In this study according to Conconi methods was used to designate AT of the subjects. And True 750 S.O.F.T System trade mill were used to determine AT and training intensity. Polar Heart Rate were also used to determine heart rate of the subjects.. Subjects were divided randomly into three groups (AT,%10 below AT, %10 above AT), they trained 2 times a week for 4 weeks with an intensity corresponding to their AT. All measurements were taken before and after training period. Wilcoxon and ANOVA test were used to evaluate the effects of training. In addition, all training types improved the runing speed on AT significantly (p0,05).