Sedanter erkeklerde kronik ve akut aerobik ve anaerobik egzersizin serum lipid ve lipoprotein profili üzerine olan etkisi
  1. Tez No: 70470
  2. Yazar: CENGİZ DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDİN KAYSERİLİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
66 ÖZET Bu çalışma; farklı yoğunluktaki kronik ve akut aerobik ve anaerobik egzersizlerin serum lipid profili üzerine olan etkisini, kronik aerobik ve anaerobik egzersizlerin akut aerobik ve anaerobik egzersizle oluşabilecek lipid ve lipoprotein değişiklikleri üzerine olan etkilerim ve sebeplerini anlamak,yine ApoAl ve ApoB gibi tayinleri ve rutine girmesi araştırma aşamasında olan lipoproteinlerin farklı şiddetteki egzersizle değişikliklerini ortaya koyarak literatürdeki konuyla ilgili çelişkili sonuçların sebeplerini anlamaya yönelik olarak planlanmıştır. Çalışmaya sedanter, sağlıklı, genç 20 erkek ( ortalama yaş 19,5 ± 1.4 ) üniversite öğrencisi katıldı. Denekler rastgele iki gruba ayrıldıktan sonra Anaerobik eşik tayini yapıldı. Her iki gruptaki deneklere Anaerobik eşiklerinin altında ve üstünde, aynı miktarda iş yapacak şekilde bisiklet ergometresinde akut aerobik ve anaerobik egzersiz yaptırıldı. Daha sonra ilk grup 3 ay Aerobik (eşik altı ), diğer grup ise Anaerobik (eşik üstü ) aynı miktarda iş yapacak şekilde egzersize tabi tutuldular.67 3 ay öncesi ve sonrasındaki tüm akut egzersizlerin başlangıcı ve bitiminde alman kan örneklerinde lipid ve lipoprotein değerlerine bakıldı. Akut anaerobik egzersizdeki lipid parametrelerinde gözlenen değişiklikler, akut aerobik egzersiz sonucu gözlenen bazı değişikliklere kıyasla daha anlamlı bulundu. Bu etki egzersizin lipid mobilize edici etkisinden kaynaklanmış olabilir. Ancak akut aerobik ve anaerobik egzersizde ise apo Al ile apo B değerlerinde anlamlı değişiklik saptamadık. Kronik aerobik egzersiz ile total kolesterol ve LDL-kolesterol değerlerinde anlamlı azalma, HDL-kolesterolde ise anlamlı artış bulduk. Ancak bu anlamlı değişikliklerin hiç birini kronik anaerobik egzersiz yapan grupta bulamadık. Kronik aerobik egzersiz aynı zaman LDL-k'nın primer apoproteini olan apo B'de anlamlı azalma, HDL-k'nın majör apoproteini olan apo AT de artışa neden oldu. Bu anlamlı değişikliklere anaerobik egzersiz yapan grupta rastlamadık. Bu sonuçlardan dolayı yakın gelecekte apoprotein Al ve apoprotein B'nin klinikte lipid profilinin rutin takibinde güvenilir parametreler olarak kullanılacağını ümit etmekteyiz. Sonuçların istatistiksel değerlendirilmesi nonparametrik testlerden Wilcoxan testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY This study is conducted to assess the changes in serum lipid profile and lipoprotein fractions ( Apoprotein Al and Apoprotein B ) during the acute and chronic phase of aerobic and anaerobic exercise of different intensities. Twenty healthy sedantery men ( mean age 19.5 ±1.4 years ) were included into the study. The subject were randomized into two groups and their anerobic thresholds were measured. One of the groups was exercised on bicycle ergometers to a level beneath anaerobic threshold ( aerobic group ) while the other group was exercised to levels above their anaerobic thresold ( anaerobic group ). The workload in the two groups was held constant. The groups continued to exercise at the same aerobic and anaerobic levels on constant workloads for 3 months. Serum lipid profile and lipoprotein fractions were assessed at the beginning and the end of the three months period, with the effect of acute exercise being assessed by comparing pre and post exercise blood samples.69 Acute anaerobic exercise changed lipid parameters to a greater extent than acute aerobic exercise. This is thought to be due to lipid mobilizing effect of exercise. Acute aerobic and anaerobic exercise no effect on serum lipoprotein fractions, Apoprotein Al, Apoprotein B were detected. Chronic aerobic exercise caused statistically significant decreases in total cholesterol, LDL-cholesterol and increased HDL-cholesterol in confradistinction from anaerobic exercise. Chronic aerobic exercise also caused a fall in Apoprotein B, the primary apoprotein of LDL-cholesterol, and increased apoprotein Al the major apoprotein fraction of HDL-cholesterol. These changes were not observed during chronic anaerobic exercise. We conculuded that, in the near future Apoprotein Al and Apoprotein B will come into rautine clinical use and will guide physicians the following of patients. Statistics were done with non parametric Wilcoxon test.