İrratabl barsak sendromlu hastaların beslenme düzeylerinin değerlendirilmesi
Irritable bowel syndrome patients' detection of nutrition condition
- Tez No: 388420
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırma, irratabl barsak sendromu hastalarının beslenme durumunun saptanması ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi amacı ile tanımlayıcı bir araştırma olarak planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Eylül 2013- Mayıs 2014 tarihleri arasında Akdeniz Şifa Konyaaltı Tıp Merkezi' ne başvurmuş gönüllü 40 kadın ve 14 erkek hasta oluşturmaktadır. Verileri araştırmacı tarafından hazırlanan Genel Bilgi Formu (Ek-1) kullanarak toplanmıştır. Bulguların değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma, oran ve frekans değerleri kullanılmıştır. Değişkenlerin dağılımı kolmogrov simirnov testi ile kontrol edilmiştir. Niceliksel verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned as descriptive research and carried out with the aim of detection nutritional conditions and assesment of life qualities of irritable bowel syndrome patients. Target of the study was generated by volunteer 14 men and 40 women patients who admitted to Akdeniz Sifa Konyaalti Medical Center between September 2013-May 2014. Data were collected by using general information form( additional-1) which was prepared by researcher. In evaluation of findings, average, standard deviation, rate and frequency values were used. The distribution of the variables were controlled with Kolmogrov Smirnov test. Independent sample t test was used in analyse of quantitative data. Results were assessed in 95% trustable interval and significance p> 0.05 level. It was detected that body mass index is bigger from 25 at percentage of 62,96. 88,90% of people joined to research skip meals sometimes (table-7). 68,5 % of this skipped meals are lunch, 31,5 % are snacks. Related with complaints due to disease, dyspepsia at more than 70%, swelling at more than 50%, abdominal pain and cramp at same rate were seen and it was observed that complaints are increasing at 30% when meals are skipped. It was detected that change was seen at complaints of 54,16% of the patients that diet was applied at (table-6). 25,90 % of the patients apply diet are graduated from university but 9,20% are graduated from high school(table 9). It was detected that symptoms related with nutrition vary from person to person at irritable bowel syndrome. It was seen that life standards increase with medical treatment, psyhological treatment and nutritional treatment.There is no meaningfull difference detected when physical activity condition of the people was analysed who joined to research according to sex