14-18 yaş grubu metabolik sendromlu çocuklarda beslenme alışkanlığının risk faktörleri üzerine etkisi
The effects on risk factors of eating habits in metabolic syndrome children in 14-18 years group
  1. Tez No: 388421
  2. Yazar: EFTAL GEÇGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAZZEZ GARİPAĞAOĞLU DENİZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Metabolik sendrom, çocuklar arasında sıklığı hızlı bir şekilde artan önemli sağlık sorunlarından biridir. Beslenme, metabolik sendromun oluşumunda ve tedavisinde anahtar faktördür. Bu çalışma, metabolik sendromlu çocukların beslenme durumlarını belirlemek ve metabolik sendromun risk faktörleri ile beslenme arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesin başvuran 14-18 yaş arasında (ortalama 15±1,3 yıl), 40 metabolik sendromlu (vaka), 40 sağlıklı (kontrol) olmak üzere toplam 80 adölesan katıldı. Cinsiyet olarak eşit dağılım gösteren adölesanlara, demografik özellikleri içeren bir anket formu uygulandı. Büyüme gelişmelerini, metabolik sendrom risk faktörlerini belirlemek için, vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel, kalça ve karın çevresi gibi antropometrik ölçümleri alındı. Beslenme durumlarını belirleyebilmek amacıyla, 1 günlük besin tüketim kayıtları, günlük alınan enerji ve besin öğeleri değerleri bilgisayar ortamında geliştirilmiş besin analiz (BEBİS) programı ile elde edildi. Metabolik sendromla ilişkili glukoz, insülin, trigliserit, total kolestrol, HDL kolestrol, AST, ALT gibi biyokimyasal parametreler, çalışma grubunda adölesanların hasta dosyalarından elde edildi.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome is one of the major health problems in the rapidly increased among children. Nutrition is a key factor in the formation and the treatment of the metabolic syndrome. This study aimed to determine the relationship with the nutritional status of metabolic syndrome children and the risk factors for metabolic syndrome between nutrition.The study is participated totally 80 adolescents who are 40 metabolic syndrome (cases) and 40 healthy (control group) and these adolescents are among 14-18 years (mean 15±1,3 years) the applicanted in Bezmialem Foundation University Medical Faculty Hospital. Adolescents being equal distribution by gender applied a questionnaire including demographic characteristics. It was taken body weight, height, waist, hip and abdominal circumference to identify risk factors for metabolic syndrome and growth developments. One day food records, dietary energy and nutrient values of foods was obtained with the developed computer analysis (BEBİS) program in order to determine the nutritional status. Biochemical parameters such as glucose, insulin, triglycerides, total cholesterol, HDL cholesterol and AST associated with the metabolic syndrome was attained adolescent patient files in the study group.