Ülkemizde üretilentarım makinalarının 1994 yılı için yapım ve kullanım masraflarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Study on the calculation of manufacturing and operating costs of agricultural machines for 1994, those are produced in Türkey
- Tez No: 38844
- Danışmanlar: PROF.DR. FARUK ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
41 6. ÖZET Bir tarım işletmesinin verimli çalışabilmesi için ekonomik etkenlerin ayrıntılı bir sekide incelenmesi ve bu sınırlı yatırım olanaklarından en yüksek gelirin elde edilmesi amaçlanmalıdır. Tarım işletmelerinde gerçek maliyet, makinaların satın alınmasının yanında bunların kullanımıyla ortaya çıkar. Tarımsal Mekanizasyon açışından maliyet hesaplan şu faydalan sağlar ; 1. Çiftlik planlaması ve bütçe hazırlığının yapılması, 2. Kiralama ve kiraya verme bedellerinin kıyaslanması, 3. Değişik üretim yöntemlerini kıyaslama, 4. En karlı üretim işleminin saptanması ve 5. Yeni makina için verilerin sağlanmasıdır. Bu hedeflere ulaşabilmek için gerekli olan makina maliyet verileri bu çalışmada derlenmiştir.Ayrıca tanm makinalarının satin alınmasına, kiralanmasına veya kullanım masraflarının hesaplanmasına baz oluşturacak veriler elde edilmiştir. Enflasyonun etkisini azaltmak amacıyla ve bu verilerin ilerki ydlarda kullanılabilirliğini sağlamak amacıyla hesaplamalar US$ cinsinden yapılmıştır. Ülkemiz için değişik tarım makinalarına ait saatlik toplam masraf değerleri sürücüsüz olarak US$/h cinsinden hesaplanmış, 35.2 kW güce sahip universal bir traktör için bu değer 5.16 US$/h, 2 gövdeli bir kulaklı pulluk için 0.40 US$/h, çift aksu 4 tonluk bir tanm arabası için ise 1.69 US$/h olarak hesaplanmıştır. Kritik işletme büyüklüğü sürücülü olarak, 2 gövdeli kulaklı pullukla çalışmada 1.91 ha, 20'Iik 3.5 m genişlikteki mekanik bir tahıl ekim makinasında 17.24 ha, tahıl hasadında kullanılan biçerdöverde ise 1 207 ha olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
42 7. SUMMARY In order to manage a farm economically, it should be aimed to get the maximum income out of restricted investment facilities and also a detailed study of economical factors should be carried out. Real costs in the farms depend not only on the purchasing of the machinery, but also the usage of these equipment. Cost analysis in terms of agricultural mechanization has following advantages; 1. Planning the farm budget, 2. Comparison of renting prices, 3. Comparison of various production methods, 4. Finding out the most profitable production method, 5. To supply data for the new machines. To reach these aims; the data needed, for machinery costing and critical farm sizes has been found out. Additionally, all the data required for decision making in purchasing, renting and figuring out the usage costs of the agricultural machinery has been provided. Hourly total cost rates (except the driver fees) of agricultural machines for our country have been calculated as US$ per hour. For a standard tractor, having 35.2 kW engine power, this cost was found as 5.16 US$ per hour, similarly for a moldboard plough with two shearing had a cost of 0.40 US$ per hour. For a capacity of 4 tones double axis trailer, the hourly total cost was 1.69 US$ per hour. Critical farm size being included the driver fees, has been found as 1.91 ha in working with the moldboard plough with two shearing, for a drilling machine having 3.5 m effective width, it was found as 17.24 ha. For a combine harvester in grain harvesting, it has been figured out as 1 207 ha. For reducing the inflation factor on these data, calculations were made in US Dollars to be used for future use.