Mısır silaj makinasının imalat tekniği ve gerekli olan toplam tezgah yükleri üzerine bir araştırma
A Research on the production technics of corn-silage machine and on the essential total warkbench loads
- Tez No: 57231
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Ziraat, Mechanical Engineering, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
II- OZET Yüksek Lisans Tezi Mısır Silaj Makinasının İmalat Tekniği ve Gerekli Olan Toplam Tezgah Yükleri Üzerine Bir Araştırma. Düaver BİNGÖL Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Bülent EKER 1996, 129 Sayfa Jüri : Prof. Dr. Bülent EKER Jüri : Prof. Dr. Seçuk ARIN Jüri : Doç. Dr. Bahattin AKDEMİR Bu çalışma mısır silaj makinasının imalatıyla ilgili olarak düzenlenmiştir. Tarım makinaları endüstrisinin ülkemiz tarımının gelişmesine etkileri çok büyük olmuştur. Bu endüstrinin Türk tarımına katkıları günümüzde de sürmektedir. Ortak pazar ülkelerinde üretilen tarım makinaları ile ülkemizde üretilen tarım makinaları fiat açısından karşılaştırıldığında % 50 ye varan farklarla karşılaşılmaktadır. Ülkemizde daha ucuza, performansları gayet iyi tarım makinaları üretilmektedir. Bu çalışmanın esas amacı mısır silaj makinasının imalat tekniğini incelemek ve imalat için gerekli olan tezgah parkın ve sürelerini saptamak idi. Bu sonuca ulaşabilmek için birtakım çizelgelerin geliştirilmesi gerekti. Bunun için önce tüm makinanın parçalarını gösteren bir parça çizelgesi geliştirildi. İkinci olarak ayrıntılı malzeme listesi, üçüncü olarak toplam malzemelistesi, dördüncü olarak operasyon sıralarını gösteren çizelge ve son olarak ta toplam tezgah yüklerini gösteren çizelge geliştirilmiştir. Yapılan literatür çalışmalarında bu çalışmaya benzer bir çalışmaya rastlanmadı Örneklerin çoğu Gantt Şeması veya Pert Ağı üzerine yoğunlaşmış durumdadır. Bu çalışma Gantt şeması ve Pert ağının bir adım öncesini içermektedir. Tarım makinaları imalati yapan firmalannn çoğu birkaç imalat yaptığı için, satışları aylara göre incelendiğinde çok farklı dalgalanmalar göstermektedir. Bu da doğrudan hitabettiği tasarı konusu ile ilgilidir. Bu sebepten dolayı imalatların düzenlemede zorlanmaktadırlar. Eklerde açıklanan çizelgelerde bir model oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu çizelgelerin hazırlanmasında bilgisayarlarda çok yaygın olarak kullanılan tablolama programından yararlanılmıştır. Ülkemizde tarım makinası üreten firmaların birçoğu küçük işletmelerdir. Büyük sayabileceğimiz işletmelerin birçoğunda ise mühendis çalışmamaktadır. Fakat imalatçı firmalar günümüzdeki hızlı rekabet koşullarına ayak uydurmak zorundadırlar. Diğer taraftan Türkiye artık çağdaş, teknolojik seviyeleri yüksek tarım makinalarını üretmek ve kullanmak zorundadır. Bu ve benzer sebeplerden dolayı makina imalatçıları üretim yöntemlerini ve üretim süreçlerini gözden geçirip, gerekli düzenlemeleri yapmalıdırlar. Minumum stokla çalışıp, stok maliyetlerini azaltmalıdırlar. Ekte sunulan çalışmanın sonucunda rahatlıkla görüldüğü gibi hangi makinalarda kaç günlük iş yükü var, tıkanmaların nerede olabileceği gözükmektedir. Bu çizelgeler imalatçıya net bir ışık tutmaktadır. Makina parkının yetişmediği kısımlarda yan sanayiinin devreye sokulması kaçınılmaz olmaktadır, ya da makina parkına yeni makinalar ilave edilmelidir.
Özet (Çeviri)
-IV- SUMMARY Master of Science (M.S.) Thesis A Research On The Production Technics Of Corn-Silage Machine And On The Essential Total Workbench Loads. Dilaver BİNGÖL Trakya Univercity InstitueOf Science Tekirdağ Faculty Of Agriculture Branch Of Agriculture Machines Advisor : Prof. Dr. Bülent EKER 1996, Page 129 Jury : Prof. Dr. Bülent EKER Jury : Prof. Dr. Selçuk ARIN Jury : Doç. Dr. Bahattin AKDEMİR This work has been prepared about the production of corn - silage machine. Agricultural machines Industry affected the development of Turkish agriculture on a large scale, and also this industry has been giving help to the Turkish agriculture today. When the agriculture machines produced in EEC countries and the machines produced in our country are compared to eachother, the differences between them are seen as fifty-fifty ( % 50 ). The cheaper agriculture machines with a very good performance and with a high quality are produced in our country. The main goal of this work is to observe the production technics of corn-silage machine and to determine the work-bench park and its durations which are needed. Then it was necessary that some lists should have been developed to get this result. First of all a new fragment list has been developed showing the fragments of all the machine. Secondly, thedetailed list of materials, thirdly; total material list, and then the list showing the operation orders. Finally, the list showing the total workbench loads, has been developed. In the literature studies there is no work like this one. Lots of the models on Gantt Schema or Pert Net are in an intensive condiation. This work consists of a back-step of Gantt Shema and Pert Net. Most of the companies producing the agriculture machines to make a few productions when the sales are observed according to the months, it shows very different undulations, so it is connected to the addressed agriculture, directly. In this respect they are in difficulty to order their manifactures. In the lists described additionally a model has been tried to make up. While preparing these lists, a new picture-making programme is used commonly at computers. In our country some of the companies producing the agriculture machines are small managements. In many big companies many engineers don't work, but manifacturing companies have to follow the present rapid competition conditions. On the other hand Türkiye has to produce and use contemporary with high techonological agriculture machines. Since for these reasons the machine manifactures look at the productions methods and processes, and then they should regulate what is required. They should decrease the stock-costs by working with a minumum-stock. At the end of the work presented additionally it is easy to see in which machines how many work-loads there are, and where the stoppage is seen. These lists show a clear way to the manufacturers. If machine-park does not reach some part, the side-industry take it over, or some new machines are added to the machine-park.