Oleandrinin aldosteron varlığında çeşitli kanser hücreleri üzerinde sitotoksik etkinliği
Cytotoxic effect of oleandrin on various cancer cells with aldosterone presents
  1. Tez No: 388440
  2. Yazar: HALE NUR YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Nerium oleander (zakkum) bitkisinden elde edilen ve bir kardiyak glikozit olan oleandrinin A549 akciğer kanseri ve MCF7 meme kanseri hücreleri üzerinde tek başına ve aldosteron varlığında farklı konsantrasyon ve sürelerde gösterdiği sitotoksik etki incelenmiştir. Na+K+ ATPaz alfa 3 altünitesine selektif olarak bağlanıp bu enzimi inhibe eden oleandrinin sitotoksik etkinliğini arttırmak için Na+K+ ATPaz alfa 3 altünitesinin transkripsiyonunu spesifik olarak indükleyen aldosteron kullanılmıştır. Bu sayede daha düşük konsantrasyondaki oleandrin çözeltisi ile daha yüksek sitotoksik etkinlik görmek amaçlanmıştır. Deneyler MCF7 ve A549 hücre kültürünün yapılması, hücre sayımı, oleandrin ve aldosteronlu ortamda inkübasyon ve XTT yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Sonuçlar istatistiksel olarak P değeri 0,05 ten küçük alınarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study oleandrin's which is a cardiac glicoside and obtained from Nerium oleander plants, cytotoxic effect was researched on A549 lung cancer and MCF7 breast cancer as separately and with aldosterone existence in different concentration and time. Aldosterone which is specificly induce Na+/K+-ATPaz alpha 3 subunits trancription, was used to increase oleandrin's which is selectively binds and inhibits to Na+/K+-ATPase alpha 3 subunits cytotoxic activity. By this means,be aimed to observe higher cytotoxic activity with lesser concentration oleandrin solution Experiments were done as doing MCF7 and A549 cell culture, cell counting, incubation with oleandrin and using XTT procedure.