Sivas İli içme ve kullanma sularında escherichia coli O157:H7 suşu'nun araştırılması
The investigation of escherichia coli O157:H7 serotype in drinking and using waters in Sivas
- Tez No: 388441
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Sivas ili içme ve kullanma sularında Escherichia coli O157:H7 suşunun varlığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Sivas ili 16 ilçesi arasından basit rastgele seçilen 5 ilçe; Gemerek, Şarkışla, Ulaş, Yıldızeli ve Zara içme ve kullanma sularından 200 adet su örneği toplanmıştır. Araştırma“TS EN ISO 9308-1 Esherichia coli ve Koliform Bakterilerin Tespiti ve Sayımı: Membran Filtrasyon Yöntemi”'ne göre çalışılmıştır. Laktozlu TTC Tergitol besiyeri selektif besiyeri olarak kullanılmıştır. Escherichia coli tanımlanması için oksidaz ve indol testleri uygulanmıştır. Escherichia coli O157:H7 serotipi tanımlanması için SMAC agar, doğrulanması için ise lateks aglutinasyon test kiti kullanılmıştır. Enterohemorajik Escherichia coli O157:H7 serotipi araştırmak için incelemeye alınan 200 adet su örneğinde bu serotipe rastlanılmazken, 80 adet su örneğinde koliform bakteriye, 66 adet su örneğinde Escherichia coli bakterisine rastlanılmıştır. Tüm örnekler içerisinde, toplam koliform bakteri oranı %40, Escherichia coli oranı %33 olarak belirlenmiştir. İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkkındaki yönetmeliğe göre içme ve kullanma sularının 100 ml'sinde koliform bakteri bulunmaması gerekliliği belirtildiğinden Sivas ili içme ve kullanma sularının mikrobiyolojik kalite kontrolü açısından kontrollerin daha sık yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence of Escherichia coli O157:H7 strain of Sivas province is intended to investigate in the drinking and using water. For this purpose, choose from a simple 5 randomly selected district from 16 districts of Sivas province; in the district 200 pieces collected water sample collected from drinking and using water used in Gemerek, Şarkışla, Ulaş, Yıldızeli and Zara. In this research;“TS EN ISO 9308-1 Water quality: Enumeration of Escherichia coli and Coliform bacteria: Membrane Filtration System”was used according to the method. TTC Tergitol with lactose growth medium which was used as a selective growth medium. Oxidase and indole tests, performed for identification of Escherichia coli. SMAC agar was used for identification of Escherichia coli O157:H7, and latex agglutination test was used to verify Escherichia coli O157:H7. In the case of imported 200 pieces to examine the water to investigate, Enterohaemorrhagic O157:H7 serotype of Escherichia coli was negative and coliform bacteria was positive in 80 pieces of examine water and Escherichia coli was positive in 66 pieces of examine water. In all instances, total coliform bacteria, the rate is set at 40% and the rate is set at 33% of Escherichia coli. Human Consumption Waters About regulation, drinking and using water, the lack of necessity of bacterial coliform in 100 ml is noted. According to this regulation the microbiological quality of the drinking and using water, Sivas province in terms of control of the controls should be done more often concluded.