Endometrium kanserinde lenf nodu metastaz lokalizasyonunun dağılımı ve paraaortik lenf nodu metastazını predikte eden faktörlerin araştırılması
Analysis of metastatic regional lymph node locations and predictors of paraaortic lymph node involvement in patients with endometrial cancer
- Tez No: 388458
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYUP ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Metastatik lenf nodu (LN) konumları hakkında ayrıntılı bilgi sağlamak ve LN tutulumu için risk altındaki endometrium kanserli hastalarda paraaortik LN metastazını tahmin eden faktörleri belirlemek. Yöntem: Planlanan veri toplama ile prospektif vaka seri çalışması ile renal ven seviyesine kadar sistematik pelvik-paraaortik lenfadenektomi ile tedavi edilen toplam 173 hastada yürütülmüştür. Pelvik ve paraaortik lenf bölgelerindeki tüm lenf nodları diseke edildi ve inferior mezenterik arter (IMA) düzeyini göre alt ve üst olarak ayrı ayrı değerlendirildi. Paraaortik metastaz değişkenlerin etkisini belirlemek için lojistik regresyon analizleri yapılmıştır. Bulgular: LN metastazı hastaların %21.9'unda gözlendi. Pelvik LN tutulumu %17.9, paraaortik LN tutulumu %15.0, hem pelvik hem paraaortik LN tutulumu %10.9, izole paraaortik LN tutulumu %4 idi. En yaygın metastatik LN lokalizasyonu eksternal iliak (%50), obturator (%50) ve alt precaval alan (%36.8) idi. En az metastaz alan bölge üst precaval alandı (%5.3). Paraaortik LN metastazı olan hastalarda, %42.3 IMA üstünde metastaz vardı. Metastatik LN sayısı ≥ 2 %96.94 duyarlılık, %95.87 özgüllük, %98.6 pozitif öngörü değeri ve %97.0 negatif prediktif değeri (NPD) ile çok değişkenli analizde paraaortik metastazın tek bağımsız belirleyicisi oldu. Sonuç: Bu çalışmada metastatik pelvik LN sayısının ≥ 2 yüksek sensitivite ve NPD ile paraaortik LN metastazının tek belirleyicisi olduğunu belirten kanıtlar sunmaktadır. Yüksek riskli hastalarda pelvik-paraaortik renal vene kadar lenf nodu diseksiyonu yapılması gereklidir. Bu, paraaortik lenfadenektomi yapılacak hastaların daha iyi seçebilmek için sentinel lenf nodu çalışmalarında incelenmesi gerekmektedir
Özet (Çeviri)
Objective: To provide detailed knowledge of the metastatic lymph node (LN) locations and to determine factors predicting paraaortic LN metastasis in endometrial cancer patients at–risk for LN involvement. Methods: A prospective case–series with planned data collection was conducted in a total of 173 patients who treated with systematic pelvic–paraaortic lymphadenectomy up to the renal vessels. All the LNs removed from pelvic and paraaortic basins –“low or high”according the level of inferior mesenteric artery (IMA) – were evaluated separately. Logistic regression analyses were performed to determine the impact of variables on paraaortic metastasis. Results: LN metastasis was observed in 21.9% of the patients, pelvic LN involvement in 17.9%, paraaortic LN involvement in 15.0%, both pelvic and paraaortic LN involvement in 10.9%, and isolated paraaortic LN involvement in 4.0%. The most common metastatic LN locations were the external iliac (50.0%), obturator (50.0%), and low–precaval regions (36.8%). The least common location of metastasis was the high–precaval region (5.3%). Among patients with paraaortic LN metastasis, 42.3% had metastasis above IMA. The number of metastatic pelvic LNs ≥2 was the only independent predictor of paraaortic metastasis in multivariate analysis with 96.94% sensitivity, 95.87% specificity, 98.6% positive predictive value, and 97.0% negative predictive value (NPV). Conclusion: The present study provides evidence that the number of metastatic pelvic LNs ≥2 is the sole predictor of paraaortic LN metastasis with a high sensitivity and NPV. In high-risk patients pelvic-para-aortic lymph node dissection up to the renal vessels required. It needs to be investigated in sentinel node studies to allow better selection of patients for paraaortic lymphadenectomy