Endometrium kanserinde sentinel lenf nodu bize ne vaad ediyor?
What does the sentinel lymph node provide us in endometrium cancer?
- Tez No: 661453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MUHCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç : Endometrial kanser en sık görülen jinekolojik malignitedir ve tedavisinde cerrahi tedavi önemli bir yer tutmaktadır. Endometrial karsinomda cerrahi yönetimin amacı, primer tümörü çıkarmak ve adjuvan tedavinin gerekip gerekmediğini belirlemek için prognostik faktörleri belirlemektir. Total bilateral pelvik ve aortik LND, adjuvan tedavinin planlanması için gerekli olan malignitenin boyutu hakkında en iyi bilgiyi barındırır, fakat rutin kullanımı ile ilgili primer kaygı, alt ekstremite lenfödemi ve buna bağlı selülitin morbiditesidir. Selektif lenfadenektomi basit ve nodal metastaz ile ilgili güvenilir veriler sağladığı düşünüldüğü için endometrial karsinomun evrelemesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı sentinel lenf nodu biopsisi ile nihai patoloji arasında uyum oranını değerlendirmek ve intraoperatif sentinel lenf nodu frozen incelemesinin tedavi yönetiminde potansiyel etkisini araştırmaktır. Materyal-Metot : Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 2020 - 2021 yılları arasında endometrial karsinom ön tanısıyla opere edilen 21 hasta prospektif olarak değerlendirildi. Hastalar; sentinel lenf nodu biopsisi, tümör çapı, myometrial invazyon, tümör histolojisi, grade, LVSI, nihai lenf nodu patolojisi ve postoperatif komplikasyon açısından prospektif olarak değerlendirildi. Çalışma verileri intraoperatif inceleme ve sonrasında Hastane bilgi sistemi (HIS) üzerinden değerlendirildi. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, oran, minimum, maksimum) kullanıldı. Nicel verilerin normal dağılıma uygunlukları Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk testi ve grafiksel değerlendirmeler ile sınanmıştır. Normal dağılım göstermeyen verilerin iki grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi kullanıldı. Nitel verilerin karşılaştırılmasında ise Fisher-Freeman-Halton Exact testi ve Fisher's Exact test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective : Endometrial cancer is the most common gynecologic malignancy and the surgical treatment has an important place in the treatment. The goal of surgical management of EC is to remove the primary tumor and to identify prognostic factors to determine whether adjuvant therapy is required. Routine complete bilateral pelvic and aortic LND provides the most information about the extent of malignancy for purposes of planning adjuvant therapy, but the primary concern regarding its universal use is the morbidity of lower extremity lymphedema and associated cellulitis. Selective lymphadenectomy has been widely employed for staging evaluation of endometrial carcinoma because it is simple and seems to provide reliable data regarding nodal metastasis. Selective lymphadenectomy has been widely employed for staging evaluation of endometrial carcinoma because it is simple and seems to provide reliable data regarding nodal metastasis. Aim of this study is to investigate correlation between sentinel lymph node biopsy results and final pathological diagnosis and potential impac of intraoperative sentinel lymph node's frozen section on intraoperative management. Materials and Methods : 21 patients who were operated with a pre-diagnosis of endometrial carcinoma between 2020 and 2021 at the Gynecology and Obstetrics Clinic of SBU Ümraniye Training and Research Hospital were evaluated prospectively. Patients were prospectively evaluated for sentinel lymph node biopsy, tumor diameter, myometrial invasion, tumor histology, grade, LVSI, final lymph node pathology, and postoperative complications. The study data were evaluated through intraoperative examination and then through the Hospital Information System (HIS). NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis. Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency, ratio, minimum, maximum) were used while evaluating the study data. The suitability of the quantitative data to normal distribution was tested by Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk test and graphical evaluations. Mann Whitney U test was used in two group comparisons of data that did not show normal distribution. Fisher-Freeman-Halton Exact test and Fisher's Exact test were used for comparison of qualitative data.