Parmak ucu kan ketonu ölçümünün hiperemesis gravidarum tanısı koymadaki değeri
The value of fingertip ketone measurement in diagnosis of hyperemesis gravidarum
- Tez No: 388466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FIRAT BEKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş: İdrarda ya da kanda, keton varlığının gösterilmesi, Emesis Gravidarum ve Hiperemesis Gravidarum tanı ve tedavisinin yönlendirilmesinde acil servis hekiminin klinik kararını etkileyebilir. Amaç: Bu çalışmadaki amacımız acil serviste Hiperemesis Gravidarum tanısını koymada parmak ucu kan keton düzeyinin tanısal değerliliğini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 01.01.2008 ile 31.12.2012 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine bulantı kusma şikayetleri ile başvuran gebelerin dosyaları geçmişe dönük olarak arşivde taranarak ve verileri derlenerek hazırlandı. Bu taranan hastalardan hem parmak ucu kan ketonu, hem de idrar ketonuna bakılmış olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Sonuçlar: Çalışmaya alınan 102 hamile hastanın, yaş ortalaması 27,6±5,1 idi. Hamilelik sürelerinin ortalaması ise 63,1±2 gün idi. Hasların 70 (%68,6)'i Emesis Gravidarum 32 (%31,4)'si ise Hipermezis Gravidarum tanısı konarak hastaneye yatırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Demonstrating the existence of ketones in urine or blood can effect the decision of the emergency medicine physician in guidance of diagnosis and treatment of emesis and hyperemesis gravidarum. The Goal: Our purpose in this study is to determine the value of fingertip blood ketone level in diagnosis of hyperemesis gravidarum in emergency service. Material and Method: Pregnant patients who were admitted to the Akdeniz university emergency department between 01.01.2008 and 31.12.2012 with a complaint of nausea and vomiting were retrospectively detected from the hospital database. Patients who were measured a bedside fingertip ketone plus urine ketone analysis were included to the study. Results: the mean age of the 102 pregnant patients who admitted to the study was 27,6±5,1. Mean pregnancy time was 63,1±2 days. 70 (68.6%) of the patients had emesis and 32 (31.4%) were diagnosed as hyperemesis gravidarum and then admitted to the hospital.