Diabetes mellituslu hastalarda parmak ucundan ve intravenöz yoldan yapılan açlık kan şekeri ölçümlerinin hasta memnuniyeti açısından karşılaştırılması
Comparison of blood glocose measurements from fingertip and intravenous on patient satisfaction in patients with diabetes mellitus
  1. Tez No: 837015
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZBAKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ERKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hemşirelik, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, diabetes mellitus tanılı hastaların parmak ucu delinerek ve intravenöz yol kullanılarak ölçülen açlık kan şekeri değerlerini karşılaştırmak ve hasta memnuniyeti üzerinde anlamlı bir fark oluşturup oluşturmadığını belirlemek amacı ile gerçekleştirildi. Araştırma, Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü Çaycuma Devlet Hastanesinde Mart 2023- Haziran 2023 tarihleri arasında 110 birey ile gerçekleştirildi. 110 hastanın 55'i deney grubuna, 55'i ise kontrol grubunda yer almaktadır. Hastalar randomizasyon tablosu ile eşleştirilerek araştırma gruplarına atandı. Hastalardan yazılı onam alındı. Hastalara kan şekeri ölçümü öncesi Hasta Bilgi Formu ve D-FISQ Formu uygulandı. Kontrol grubu hastalarına formların cevaplandırılması sonrasında parmak ucu delinerek kan şekeri ölçümü yapıldı. Ölçüm sonrası Kan Şekeri Ölçümü Hasta Memnuniyet Formu 'nu doldurması sağlandı. Deney grubu hastalarına intravasküler damar yolundan alınan kan örneği ile kan şekeri ölçümü yapıldı ve hastanın Kan Şekeri Ölçümü Hasta Memnuniyeti Formu'nu doldurması sağlandı. Ardından parmak ucu delinerek kan şekeri ölçümü yapıldı ve Kan Şekeri Ölçümü Hasta Memnuniyeti Formu'nu hastaların tekrar doldurması sağlandı. Açlık kan şekeri ölçümü sonucu değerlerine bakıldığı zaman deney grubu hastalarından elde edilen parmak ucu ve intravenöz kan şekeri ölçümlerinin ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu belirlendi (p 0,05) bulundu. Araştırmada Diabetes mellitus tanılı hastalarda intravenöz katater aracılığı ile alınan venöz kan örneğinden yapılan kan şekeri ölçümü uygulaması parmak ucu delinerek alınan kapiller kan örneğinden yapılan kan şekeri ölçümü uygulamasına göre hasta memnuniyeti üzerinde olumlu etki sağladığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study, was conducted to compare the fasting blood glucose values of patients diagnosed with diabetes mellitus measured by fingertip puncture and intravenous route and to determine whether it makes a significant difference on patient satisfaction. The research was carried out with 110 individuals between March 2023 and June 2023 at Zonguldak Provincial Health Directorate Çaycuma State Hospital. Of the 110 patients, 55 were in the experimental group and 55 were in the control group. Patients were assigned to the research groups by matching with the randomization table. Written informed consent was obtained from the patients. Patient Information Form and D-FISQ Form were applied to the patients before blood glucose measurement. After answering the forms, blood glucose was measured by finger tip puncture in the control group patients. After the measurement, they were asked to fill in the Blood Glucose Measurement Patient Satisfaction Form. In the experimental group, blood glucose was measured with a blood sample taken from the intravascular vein and the patient was asked to fill out the Blood Glucose Measurement Patient Satisfaction Form. Then, blood glucose was measured by puncturing the fingertip and the patients were asked to fill out the Blood Glucose Measurement Patient Satisfaction Form again. When the fasting blood glucose measurement result values were analyzed, it was determined that there was a statistically significant correlation between the mean of fingertip and intravenous blood glucose measurements obtained from the experimental group patients (p < 0.001). In the 2nd and 3rd questions of the fingertip and intravenous Blood Glucose Measurement Patient Satisfaction Form application in the experimental group patients, it was determined that the results of the blood glucose measurement Patient Satisfaction Form applied after fingertip measurement were statistically significantly higher than the results of the blood glucose measurement patient satisfaction form applied after intravenous blood glucose measurement (p < 0.001). Finally, in the 4th question, it was determined that the scores were statistically significantly higher than the results of the Blood Glucose Measurement Patient Satisfaction Form applied after intravenous blood glucose measurement (p < 0.001). In the experimental group patients, there was a statistically significant correlation (p < 0.05) between the D-SFIQ form and the measurements obtained from the Blood Glucose Measurement Patient Satisfaction Form after fingertip blood glucose measurement in Questions 2 and 3. Between the measurements obtained from the D-FISQ form and the Blood Glucose Measurement Patient Satisfaction Form by intravenous route, it was found that the relationships between the measurements were not statistically significant (p > 0.05) in all questions in the experimental group. In the study, it was determined that the application of blood glucose measurement from venous blood sample taken by intravenous catheter in patients diagnosed with diabetes mellitus had a positive effect on patient satisfaction compared to the application of blood glucose measurement from capillary blood sample taken by finger tip puncture.