Patella kırıklarının cerrahi tedavisinin klinik ve radyolojik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical and radiological results of patella fractures surgery
- Tez No: 388473
- Danışmanlar: PROF. DR. YETKİN SÖYÜNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında 2002 – 2012 yılları arasında izole kapalı patella kırığı nedeniyle ameliyat edilen 52 hastadan takipleri tam olarak yapılan 23 hasta retrospektif olarak klinik ve radyolojik olarak değerlendirildi. Kırıklar, AO sınıflamasına göre değerlendirildi. Hastaların fonksiyonel durumunu değerlendirmek için Böstman Skorlama Formu kullanıldı. Patellofemoral artrozun derecesi Iwano değerlendirme skalasına göre yapıldı. Kırık şeklinin klinik sonuçlar ve PFA gelişmesi üzerine etkisi ile PFA derecesi ile klinik sonuçlar arasındaki ilişki istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Ortalama yaşı 48,4±15,3(21-70)yıl olan 13'ü erkek, 10'u kadın toplam 23 hastanın 13 'ü sol(%57) , 10' u sağ (%43) patella kırığı nedeniyle ameliyat edildi ve ortalama 48. 2 ±12,3 (25- 124) ay takip edildi. Patella kırıkların 5'i ( % 22 ) eklem dışı ( 34-A1), 18 'i eklem içi ( % 88 ) idi. Eklem içi kırıkların 13'ü ( % 56 ) 34-C1 ve 5'i ( % 22 ) 34-C3 idi. Ameliyat sonrası fonksiyonel olarak 16 hastada (%70) mükemmel, 6 hastada(%26) iyi, 1 hastada (% 4) kötü sonuç alındı. Hastaların radyolojik olarak değerlendirilmesinde 5'inde tip 1(%21) ; 5'inde tip 2(%21) ; 8'inde tip 3 (%37) ve 5'inde tip 4(%21) PFA saptandı. Kırıklar kompleks hale geldikçe PFA ciddiyetinin arttığı, kırık şekliyle klinik sonuçlar arasında ve klinik sonuçlarla PFA derecesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı görüldü ( p≤ 0.05 ). Takiplerde hastaların tümünde radyolojik olarak kaynama saptandı. İmplant irritasyonu, migrasyon ve kırılması sık görülen komplikasyonlardı
Özet (Çeviri)
Between 2002 and 2012, 52 patient were operated from closed isolated patella fracture in Akdeniz University Medical Faculty Hospital of Orthopaedics and Traumatology Department . 23 of these patients whom were followed completely done, were researched retrospectively. Patients functional status were evaluated by Böstman scoring form. AO classification was used for preoperative evaluation of the fracture and the degree of postoperative PTF arthrosis was utilized by Iwano classification. The effect of patellofemoral arthrosis seen at the patients treated with tension band technique on preoperative functional status were researched statically. There were 10 female and 13 male patients in the study.The overage age was 48,4±15,3(21-70) year.13 patients (%57) injured the left patella and 10 patients (%43) injured right patella . The mean follow-up ranged between 25 and 124 months (48. 2 ±12,3). 5 of the patella fractures (22%) extra-articular (34-A1), 18 to intra-articular (88%), respectively. 13 Intra-articular fractures (56%) 34-C1 and 5 (22%) was 34-C3.The functional results were excellent in 16 patients(%70) , good in 6 patients (%26), poor in 1 patient(%4).At follow up evaluation , there were type 1 PFA at 5 patients (%21), type 2 PFA at 5 patients (%21), type 3 PFA at 8 patients (%37) and type 4 PFA at 5 patients. (%21). There was correlation between fracture type and PFA severity but there were no statistically significant correlation between type of fracture and functional results, functional results and degree of PFA ( p≤ 0.05 ). Radiologic union were detected in all patients.The most common complications were implant irritation , migration and implant failure