Elektrokonvulsif tedavinin nötrofil/lenfosit oranına etkisi
The effect of electroconvulsive tharapy on neutrophil/lymphocyte ratio
- Tez No: 388472
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH CANAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnflamatuar ve immun mekanizmaların psikiyatrik bozuklukların patofizyolojisinde önemli rol oynadığı bildirilmektedir. Elektrokonvulsif tedavi (EKT) sadece depresyonun değil, ayrıca şizofreni ve mani tedavisinde, özellikle de farmakolojik müdahalelere yanıtsızlık durumunda etkili bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Yaygın olarak kullanılmasına karşın EKT'nin etki mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Çok az sayıda çalışma EKT'nin inflamatuar ve immun işlevler üzerine etkisini incelemiştir. Nötrofil/lenfosit oranı (NLR) sitemik inflamatuar yanıtın basit ve kolay elde edilebilir bir belirtecidir. Bu çalışmada amacımız bir dizi EKT uygulamasının major depresyon, bipolar bozukluk ve şizofreni tanılı hastalarda NLR'yi değiştirip değiştirmediğini tespit etmektir. Geriye dönük dosya incelemesi şeklinde yürütülen bu çalışmada 61 hasta (uniplar depresyon, s=35; akut mania s=13; ve şizofreni, s=13) değerlendirildi. Hastaların tekrarlanan EKT tedavisinden birkaç gün önceki ve EKT kürleri tamamlandıktan birkaç gün sonraki tam kan sayımı değerleri kaydedildi ve analize tabi tutuldu. Hastaların EKT öncesi (2,27 ± 2,54) ve tekrarlanan EKT sonrası (2,49 ± 1,65) NLR değerleri arasında bir fark bulunmadı (p>0.05). Ayrıca hastalar tanı gruplarına göre ayrı ayrı değerlendirildiğinde de bir dizi EKT uygulamasının NLR'yi değiştirmediği tespit edildi. Bildiğimiz kadarıyla bu çalışma EKT'nin NLR üzerine etkisini inceleyen ilk çalışmadır. Bulgularımıza göre NLR düzeyleri tekrarlayan EKT tedavisi sonrası değişiklik göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
Inflammatory and immune mechanisms are reported to play important roles in the pathophysiology of psychiatric disorders. Electroconvulsive therapy (ECT) is regarded as an effective treatment of not only depression, but also schizophrenia and mania, especially when there is no response to pharmacological interventions. Despite the common use of ECT, its mechanism of action is mostly unknown. Few studies examined the effect of ECT on inflammatory and immune functions. The neutrophil–lymphocyte ratio (NLR) is a simple and easily accessible indicator of the systemic inflammatory response. Our aim was to investigate whether a series of ECT sessions would change NLR in patients with major depression, bipolar disorder, or schizophrenia. In this retrospective study, we analyzed 61 patients (uniplar depression, n=35; acute mania n=13; and schizophrenia, n=13). Complete blood count measurements were recorded before and after repeated ECT treatment. We found no difference in NLR between before (2.27 ± 2.54) and after (2,49 ± 1,65) repetaed ECT treatments (p>0.05). Furthermore, a series of ECT did not change NLR in seperate diagnostic groups. To our knowledge, this is the first study to evaluate the impact of ECT on NLR. Our findings suggest that NLR levels are not altered after repeated ECT treatments.