Lomber disk hernisi tanılı hastalarda yüksek yoğunluklu lazer tedavisi(HILT), ultrason ve medikal tedavi etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of high intencity laser therapy (HILT), ultrasound ans medical treatment in lumbar discopathy
  1. Tez No: 365949
  2. Yazar: AHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL BOYRAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Lomber bölge kas iskelet sistemi ağrılarının en sık görüldüğü lokalizasyondur. Sanayileşmiş ülkelerde yaşayanların yaklaşık % 80'i aktif yaşamlarının bir bölümünde bel ağrısı çekerler. Bel ağrısı etyolojisinde önemli bir yer tutan lomber disk herni patolojileri oldukça sıktır. Tüm vertebral disk patolojilerinin %61.94'ü lomber bölgededir.Bu çalışmada lomber disk hernisinde güncel tedavi yaklaşımları arasında yerini alan HILT ile ultrason ve medikal tedavinin etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. Bu çalışmaya Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran veya kliniğimizde yatarak fizik tedavi programı alan hastaların içinden dahil olma kriterlerini karşılayanlar alındı. Hastaların tanısı anamnez, fizik muayene, ve görüntüleme sonuçlarıyla konuldu. Çalışmamıza son 1 yıl içerisinde çekilmiş lomber MRG ile kesinliği saptanmış toplam 65 lomber disk hernisi tanılı hasta alındı. Hastalar randomize şekilde 3 gruba ayrıldı. !. hasta grubuna lomber bölgeye yüksek yoğunluklu lazer ve lomber izometrik egzersiz tedavisi uygulandı. Tüm hastalar tedavi öncesi ve sonrasında VAS, Oswestry skalası, SF-36 ile değerlendirildi. Elde edilen verilere göre tedavilerin etkinliği karşılaştırıldı. Çalışmamızın sonucunda her üç tedavi grubunda da tedavi öncesi ve sonrası değerler karşılaştırldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0,05). Sonuç olarak lomber disk hernisinde HILT, ultrason ve medikal tedavi kısa dönemde etkilidir. Bu konuda daha geniş hasta ve kontrol gruplarının dahil edildiği, tedavilerin uzun dönem etkilerinin de araştırıldığı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Lumbar region is the most common localization that musculoskeletal pain is seen. Approximately 80% of people living in industrialized countries feel low back pain in a part of their lives. Lumbar disc pathology which is important in the etiology of low back pain is quite common. 61,94% of all vertebral disc pathology is in the lumbar region. The aim of this study is to compare the effectiveness of HILT replacing in the current treatments, ultrasound and medical treatment in lumbar disc herniation. This study included outpatients and inpatients who met the criterias of the study of Physical Medicine and Rehabilitation Clinic in Abant Izzet Baysal University. The diagnosis was made by history, physical examination and imaging results. A total of 65 patients diagnosed with lumbar disc herniation with the certainty of lumbar MRI in the last one year were included in this study. The patients were randomly seperated into three groups and treated with 10 sessions of HILT+ lumbar isometric exercise, 10 sessions of ultrasound+ lumbar isometric exercise and 10 days medical treatment (NSAID)+ lumbar isometric exercise in groups 1,2 and 3 respectively. All patients were evaluated with VAS, Oswestry scale, SF-36 before and after treatment. The efficacy of the treatments were compared according to the obtained data. As a result of the study, when the values before and after treatment in all three treatment groups were compared, statistically significant difference were found. (p 0,05). As a result; HILT, ultrasound and medical treatment in lumbar disc herniation are effective in the short term. Further studies including larger patients and control groups and evaluating the treatments' long term effects are needed for this topic.