Preoperatif ERCP endikasyonun laparoskopik kolesistektomide konversiyon için prediktif risk faktörü olarak önemi
Indications for preoperative ERCP laparoscopic cholecystectomy as a risk factor for conversion in the importance of predictive
- Tez No: 388495
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KORAY ÖCAL, DOÇ. DR. AHMET DAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Geçtiğimiz yüzyılda açık kolesistektomi ameliyatı, semptomatik safra kesesi taşlarının tedavisinde altın standart olarak kabul edilmekteydi. 1987 yılında Fransa'da laparoskopik kolesistektominin ilk kez uygulanmasıyla birlikte, minimal invaziv cerrahi prosedürler hızla konvansiyonel tekniklerin yerini almıştır. Yapılan pek çok deneysel ve klinik çalışmalar laparoskopik kolesistektominin; gerek intraoperatif gerek postoperatif birçok yönden avantajları olduğunu göstermiştir. Günümüzde laparoskopik kolesistektomi, semptomatik kolelithiazis olgularında altın standart tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Ancak laparoskopik kolesistektomi sırasında açık ameliyata geçiş halen önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Biz; preoperatif ERCP endikasyonunun laparaskopik kolesistektomide konversiyon için bir risk faktörü olduğunu düşünmekteyiz. Bu amaçla hastanemiz Genel Cerrahi Kliniğinde Mayıs 2007 – Ocak 2014 tarihleri arasında elektif laparoskopik kolesistektomi planlanan hastaların verileri retrospektif olarak incelendi. Çalışmamıza dahil edilen laparoskopik kolesistektomi planlanan 1641 hastanın 139'unda (%8.5) açık kolesistektomiye geçilmiştir. 1641 hastanın 98'inde preoperatif dönemde ERCP öyküsü mevcuttu.
Özet (Çeviri)
The Importance Of Preoperative ERCP Indications For Convertion In Laparoscopic Cholecystectomy As A Risk Factor In the recent century, open cholecystectomy operation considered as a gold standart of the treatment of gallbladder stones. 1987, along with the implementation of laparascopic choleciystectomy for the first time in France, conventional techniques replaced with minimal invaziv surgical prosedures rapidly. Many experimental and clinical studies show that the laparascopic cholecystectomy has advantage in so many ways, intraoperative or postoperative. Today laparoscopic surgery considered as a gold standart treatment way of symptomatic cholelithiazis. However switching to open surgery during laparascopic cholecystectomy is stil an significant problem. We think that preoperative ERCP indication has a risk factor for convertion in laparascopic cholecystectomy. For this purpose patients who have planned to have elective laparascopic cholecystectomy in our hospital general surgical clinic between may 2007- january 2014 inspected retrospectifly. In 139 out of 1641 patients who have planned to have a laparoscopic cholecystectomy has switched to open cholecystectomy(%8.5). 98 out of 1641 patients have ERCP story at the preoperative stage. In 27 out of 98 patients, who has preoperative ERCP,switched to open surgery . And this rate statisticly logical.