Koyun kalbinin üç boyutlu rekonstrüksiyonu.
The three-dimensional reconstruction of the sheep heart
  1. Tez No: 388517
  2. Yazar: ŞAMİL SEFERGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER SOYGÜDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, veteriner anatomi eğitim – öğretiminde canlı hayvanlardan elde edilen kadavraların kullanıldığı geleneksel yöntemlere alternatif olarak kullanılabilecek interaktif üç boyutlu eğitim – öğretim materyalinin en ucuz ve kolay yolla geliştirilmesi amacıyla yapıldı. Çalışmada kesimhaneden alınan 3 adet ergin koyunun kalbi kullanıldı. Diseksiyon tekniği kullanılarak komşu dokulardan temizlenen kalplerin görsel yapılarının bozulmaması için dikkat edildi. Kalplerin üç boyutlu modelini oluşturmak ve fotoğraf görüntüsü kalitesinde interaktif obje oluşturabilmek amacıyla özel bir sehpa hazırlandı ve kalbin tekniğine uygun olarak fotoğraf çekimleri yapıldıktan sonra“Strata Foto 3D”uygulaması kullanılarak üç boyutlu model oluşturuldu. Oluşturulan üç boyutlu kalp modeli üzerinde bulunan anatomik oluşumları işaretleyerek isimlendirebilmek için“Cl3ver”web uygulaması kullanıldı. Hazırlanan üç boyutlu interaktif kalp modeli uygulamasında direkt veya dolaylı olarak gösterilebilen anatomik oluşumlar başta Nomina Anatomica Veterinaria olmak üzere çeşitli eğitim - öğretim kaynaklarında gösterilen anatomik oluşumlarla sayı bazında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to improve inexpensively and undertandable way which is interactive three-dimensional education - teaching material for veterinary anatomy education as alternative to traditional methods teaching with cadavers obtained from live animals. The hearts of three adult sheep which is obtained from slaughter were used in this study. The hearts were cleaned from adjacent tissues using dissection techniques and were paid attention to retain their visual structure. In order to create a three-dimensional model of the hearts, the hearts were photographed using on a special table and were obtained images using in“Strata Foto 3D”computer application. To named by ticking anatomic regions which is created on the three-dimensional heart model used“Cl3ver”web application. Anatomical structures, including various training, which is created interactive three-dimensional model applications in cardiac model that can be shown directly or indirectly in primarily Nomine Anatomica Veterinaria were compared on the basis of the number of anatomical structures shown in the teaching resources.