CAD/CAM sistemi ile üretilmiş farklı yapıdaki seramik kronlarda siman film aralığı değişiminin renk ve dayanım üzerine etkisi
The effect of the cement film thickness on colour and strentgh in different all ceramic crowns fabricated with CAD/CAM system
  1. Tez No: 388518
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ŞAHİNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN ESKİTAŞCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı, CAI/CAD/CAM sistemi kullanılarak üretilen tam seramik kronlardaki siman film aralığı değişiminin renk ve dayanıma olan etkisinin araştırılmasıdır. Feldspatik cam seramik (CerecBlocs), lityum disilikat (e.max CAD) ve nano seramik (Lava Ultimate) materyalleri kullanılarak 100, 120 ve 200 µ siman film aralığında 12'şer adet örnek ile 9 araştırma grubu oluşturuldu. Restorasyonların alt yapı dayanakları olarak aynı çapta implant abutmentları kullanıldı. CAI/CAD/CAM sistemi (Cerec AC) kullanılarak restorasyonlar üretildi. Restorasyonların simantasyon öncesi, sonrası ve 24 saat sonrasında renk değerlerinin ölçümleri spektrofotometre (SpectroShade Micro) ile yapıldı. Dayanım değerlerinin ölçümü için üniversal test cihazı kullanılarak 3 mm.'lik küre ile 1mm./dak. hızla dayanım testleri uygulandı. Feldspatik cam seramik kronların ortalama dayanım değerleri 100 mikron siman film aralığında (A1 Grubu) 556,4 N., 120 mikron siman film aralığında (A2 Grubu) 569,5 N. ve 200 mikron siman film aralığında (A3 grubu) 624,3 Newtondur. Lityum disilikat cam seramik kronların ortalama dayanım değerleri 100 mikron siman film aralığında (B1 grubu) 1235,8 N., 120 mikron siman film aralığında (B2 grubu) 1066,8 N. ve 200 mikron siman film aralığında (B3 grubu) 1060,7 N. Nano seramik kronların ortalama dayanım değerleri 100 mikron siman film aralığında (C1 grubu) 1156,1 N., 120 mikron siman film aralığında (C2 grubu) 1130,8 N. ve 200 mikron siman film aralığında (C3 grubu) 1053,2 Newtondur. Siman film aralığı artışı ile lityum disilikat ve nano seramik kronların dayanım değerlerinde düşüş olmaktadır. Bu materyallerin kullanımında mümkün olan en düşük siman film aralığı kullanımı baskı streslerine karşı dayanım yönünden avantaj sağlayacaktır. Feldspatik cam seramik bloklardan üretilen restorasyonların siman film aralığı artışı ile dayanım değerlerinde artış olmaktadır. Üretici firma talimatları dikkate alınmak koşuluyla feldspatik cam seramik materyalinden restorasyon üretiminde yüksek siman film aralığı kullanımı baskı streslerine karşı dayanım yönünden avantaj sağlayacaktır. Feldspatik cam seramik ve nano seramik kronların siman film aralığı artışı ile ΔE00 değerleri artmaktadır. Bu nedenle bu materyaller ile üretilen kronlarda düşük siman film aralığı seçilmelidir. Lityum disilikat cam seramik kronların siman film aralığı artışı ile ΔE00 değerleri azalmaktadır. Bu materyal ile üretilen kronlarda yüksek siman film aralığı seçilmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of the cement film thickness on colour and strentgh in different all ceramic crowns fabricated with Cad-Cam system. 9 research groups, that they have 12-units examples, was formed with using the materials of feldspathic glass ceramic (cerecblocs), lithium disilicate (e.max CAD) and nano-ceramic (Lava Ultimate) in the range of 100, 120 and 200 μ cement film thicknesses.The dental implant abutments in the same diameter (4.5mm) were used in support of the restoration. CAI / CAD / CAM system (Cerec AC) were used to produce the restorations. The color values of restorations was measured prior, after and after 24 hours to cementation with spectrophotometer (SpectroShade Micro). For the measurement of resistance values have been used a universal tester with 3 mm thick sphere. Average strength values of feldspathic glass ceramic crowns were at 100 micron cement film thickness (A1 Group) 556.4 N, 120 micron cement film thickness (A2 Group) 569.5 N and 200 micron cement film thickness (A3 group) 624 3 N. Average strength values of lithium disilicate glass-ceramic crowns were at 100 micron cement film thickness (B1 group) 1235.8 N., 120 micron cement film thickness (B2 group) 1066.8 N. and 200 micron cement film thickness (B3 group) 1060.7 Newton. Average strength values of nano-ceramic crowns were at 100 micron cement film thickness (C1 group) 1156.1 N., 120 micron cement film thickness (C2 group) 1130.8 N. and 200 micron cement film thickness (C3 group) 1053.2Newton. The cement film thickness increase was resulted with decrease of lithium disilicate and nano-ceramic crowns and with increase in the strength values of feldspatic glass ceramic crown . Feldspathic glass ceramic and nano ceramic crowns cement film thickness increases was resulted with increas of ΔE00 values of crowns. Lithium disilcate glass ceramic crowns cement film thickness increase was resulted with decrease of ΔE00 values of crowns.