Antiglokomatöz damlaların prezervan içeriğine göre kornea epiteline etkilerinin incelenmesi ve karşılaştırılması
Investigation and comparison of the effects of antiglaucomatous drops on the corneal epithelium according to their preservatives
- Tez No: 388529
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Koruyucu olarak polyquad içeren antiglokomatöz damlalar ile koruyucu olarak benzalkonium chloride (BAC) içeren antiglokomatöz damlaların kornea epiteli üzerine ve gözyaşı üretimi üzerine etkilerini değerlendirmek ve bu etkileri karşılaştırmak. Gereç ve yöntem: Koruyucu olarak polyquad içeren antiglokomatöz damla tedavisi başlanan grupta (Pol grubu) 21 primer açık açılı glokom veya oküler hipertansiyonlu hastanın 40 gözü, koruyucu olarak benzalkonium chloride içeren antiglokomatöz damla tedavisi başlanan grupta (BAC grubu) 20 primer açık açılı glokom veya oküler hipertansiyonlu hastanın 37 gözü bulunmaktaydı. Hastalar 4 ile 7 ay boyunca takip edilmişlerdir. Çalışmada 20 sağlıklı gönüllünün 40 gözü de kontrol grubunu oluşturmuştur. Epitel dansitesini değerlendirmede, İn vivo konfokal mikroskop (Heidelberg Retina Tomografisi/Rostock Kornea Modülü), gözyaşı üretimini değerlendirmede ise Schirmer 1 testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate and compare effects of antiglaucomatous drops that contain polyquad or benzalkonium chloride as preservatives on corneal epithelium and tear production Material and methods: There were 40 eyes of 21 patients with primary open angle glaucoma or ocular hypertension who treated by polquad preserved antiglucomatous drops (Pol group) and there were 37 eyes of 20 patients with primary open angle glaucoma or ocular hypertension who treated by benzalchonium chloride preserved antiglucomatous drops (BAC group). 20 healthy volunteers were studied as control group. In vivo confocal microscopy (Rostock Cornea Module/HRT3) was used to assess the epithelial densities and Schirmer's test was used to assess the tear production.