Mesane tümörlü hastalarda ve normal mesane dokularında eser element düzeylerinin karşılaştırılması
Comparisons the level of trace elements levels on patients with bladder tumor and common urinary bladder tissues
  1. Tez No: 388530
  2. Yazar: ÖZCAN CANBEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KABA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş: Bu çalışmamızda mesane tümörü olan ve mesane tümörü olmayan hastaların mesane dokularında Zn, Cu, Pb, Cd, Co, Mg, Mn, Fe düzeylerinin bakılması amaçlandı. Materyal ve Metod: Yerel etik kurul onayı (BADK22) ve hastalardan bilgilendirilmiş onam formu alındıktan sonra Ocak 2014 ve Haziran 2014 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi üroloji polikliniğine başvuran 30'u mesane tümörü, 30'u da malignite dışı nedenle olmak üzere toplam 60 hasta prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen mesane tümörleri daha önce servisimizde mesane tümörü tanısı almış ve 3 aylık kontrollerinde tekrar tümör saptanan hastalardan oluşmaktaydı. Malignite dışı nedenle başvuran hastaların hiçibirinde herhangi bir malignite tanısı mevcut değildi ve bunlar mesane taşı, üreter taşı, mesane divertikülü, üreterosel, üreterovezikal bileşke obstrüksiyonu, mikroskopik hematüri v.b gibi nedenlerle başvuran hastalardan oluşmaktaydı. Çalışmaya dahil edilen bütün hastaların preopertif hazırlıkları tamamlandıktan sonra ameliyathane şartlarında anestezi altında sistoskopi ile üretral olarak mesaneye girildi ve mesaneden doku örnekleri alındı. Bu dokular serum fizyolojik içine alındı ve -20 derecede saklandı. Daha sonra alınan bu dokularda atomik absorbsiyon spektrofotometresi yöntemiyle Zn, Cu, Pb, Cd, Co, Mg, Mn, Fe düzeylerine bakıldı. Bulgular: Bu çalışmadaki mesane tümörlü hastaların 24'ü erkek 6'sı kadındı. Hastaların en küçüğü 37, en büyüğü 86 yaşındaydı. Mesane tümörlü hastaların yaş ortalaması 68±10,66' idi. Mesane tümörü olmayan hastaların 23'ü erkek 7'si kadındı. Hastaların en küçüğü 31, en büyüğü 81 yaşındaydı. Mesane tümörü olmayan hastaların yaş ortalaması 56,60±12,92' idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study it is aimed to look Zn, Cu, Pb, Cd, Co, Mg, Mn, Fe levels of bladder tissue of the patients with bladder tumors and without bladder tumors. Materials and Methods: After receiving local ethics committee approval (BADK22) and patient informed consent form, between January 2014 and June 2014 totaly 60 patients who apply ''Urology Outpatient Clinic of Yüzüncü Yıl Unıversty Dursun Odabaş Medical Center'' were included in this study prospectively. 30 of these patients were with bladder tumors and 30 were nonmalignant. The bladder tumors included in this study consisted of the patients who previously diagnosed with bladder cancer in our service and received tumors again in their three months control. There was none malignancy diagnosis available with the patients who applied for nonmalignant reasons and these applicants were consisted of the patients who applied for the reasons of bladder stones, ureteral stones, bladder diverticulum, ureterocele, ureterovesical junction obstruction, microscopic hematuria, etc. After completion of the preoperative preparation of all patients included in this study, it was entered to the bladder as urethral with cystoscope under anesthesia in the operating conditions and tissue samples were taken from the bladder. These tissues were taken up in brine and stored at ¬20 degrees. Then, Zn, Cu, Pb, Cd, Co, Mg, Mn, Fe levels of these tissues were measured with the atomic absorption spectrometry method . Results: In this study, 24 of patients with bladder cancer were males and 6 of them were females. The youngest of these patients was 37, the oldest was 86 years old and the average age of patients with bladder tumors was 68 ± 10,66'. The patients without bladder cancer were males 23 of and 7 of them were females, the youngest of these patients was 31 and the oldest was 81 years old. The average age of these patients withhout bladder tumors was 56.60 ± 12.92'.