Çocukluk çağı akut lösemilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospektive analysis of childhood acute leukemia.
  1. Tez No: 388536
  2. Yazar: AYHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT GARİPARDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Merkezimizde akut lösemi tanısı almış hastaların epidemiyolojik, klinik, laboratuar ve prognostik özellikleri ile tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Metod: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji kliniğinde 1997-Eylül 2013 yılları arasında akut lösemi tanısı alan hastaların verileri hasta dosyalarından retrospektif olarak incelendi. Çalışmamızda 203 hasta dosyasını taradık ve bunlardan dosyasında yeterli veri olmayan ya da tedavinin herhangi bir aşamasında başka bir merkezde tedavi alan 55 hasta çalışma dışı bırakıldı. Çalışmada hastaların başvuru anındaki yaş, cinsiyet, geliş şikayeti, fizik muayene bulguları, labaratuar bulgularından hemoglobin, lökosit, trombosit, LDH, ürik asit düzeyleri kemik iliği morfolojisi, immünfenotip, risk grubu tedavi protokolü, relaps, ex durumları ve takip süreleri incelendi. Bulgular: Merkezimizde tanı alan akut lösemi vakalarının %79,7'sı akut lenfoblastik lösemi, %20,3'ü akut miyeloid lösemi idi. Vakaların yaş ortalaması 7,65 yıldı. Erkek/ kız oranı 1,2 olarak bulundu. Tanı anındaki ortalama hemoglobin 7,35 gr/dl, ortalama lökosit sayısı 36663/mm3 ve ortalama trombosit sayısı 75583/mm3 olarak bulundu. En sık başvuru yakınması ateş iken en sık fizik muayene bulgusu hepatosplenomegali idi. En sık görülen morfoloji ALL'de L1 iken AML'de M1 idi. ALL'de İmmünfenotipik olarak common B en sık görülen immünfenotipik özellikti. ALL'de 5 yıllık sağ kalım oranı %79,5 iken AML'de %56,2 idi. ALL için univaryant analizde yaş, relaps durumu, tedavi protokolü ve cinsiyet prognostik olarak bulunurken, AML univaryant analiz yapılamadı. Sonuç: Akut lösemilerde ALL en sık görülen gurubu oluşturuyordu, ALL akut lösemiler içerisinde %80'e yakın oranlarda görülür. Akut lösemiler erkek cinsiyette daha sık görülmektedir. Hastalarımızın yaşam analizlerinde ALL'de 5 yıllık genel sağ kalım %79,5, AML'de %56,2 olarak literatür ile uyumlu bulduk.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study to evaluate effects of epidemic, clinic factors, blood test results and prognostic characteristics of patients with leukemia on the result of cure Method We performed a restrospective analysis of the medical records of 203 leukemia pediatric patients treated from septemper 1997 to 2013. 55 patients were excluded from the study because of insufficient medical records or because they had been treated in another hospital. Patients' compaint, age, gender, physical examination results, blood test results, white blood cell counts, thrombocyte counts, LDH and uric acid levels were recorded at the time of first hospital admission. Immunophenotype, risk group, bone marraow morphology, treatment protocol, relapse and mortality were also evaluated. Results %79.7 of patients were acute lymphobastic leukemia whereas %20.3 of them were acute myeloid leukemia. The mean age of patients was 7.65 years. Male to female ratio was 1.2. The mean white blood count was 36663/mm3. The mean trombocyte count was 75583/mm3. The mean hemoglobin level was 7,35 gr/dl. The most common complaint was fever. The most common physical examination abnormality was hepatsplenomegaly. The most common immunophenotype was common B. 5 year survival rate was % 79.5 for ALL and %56.2 for AML. After performing univariate anlaysis, age, relapse, treatment protocol and gender were significant for ALL . We couldn't perform univarint anlysis for AML. In summary Acute leukemias is the most common childhood malignancy. Avarage incidence of ALL among acute leukemia was % 80. Acute leukemia was more common among man gender. Our results, which is parallel to literature, show 5 year surviaval rate %79.5 with ALL and %56.2 with AML.