Raşitizm tanılı çocuklarda baep (beyin işitsel uyarılmış potansiyeli), vep (görsel uyarılmış potansiyeli), kraniyal MR ve kraniyal MR spektrometri bulguları
The results of baep (brain auditory evoked potential), vep (visual evoked potential), cranial MR and cranial MR spectrometry in children diagnosed as rickets
  1. Tez No: 388537
  2. Yazar: İLYAS AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MURAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çocukta ileriki yaşamında birtakım zorluklara neden olabilecek deformasyonlara yol açması, vücudun bazı sistemlerini etkileyerek birçok hastalığa zemin hazırlaması ve büyük oranda önlenebilir bir hastalık olması nedeniyle raşitizmin çocuk hastalıkları arasında önemli bir yeri vardır. Vitamin D'nin nörolojik sistemde hücre proliferasyo¬nu, differansiyasyonu, nörotransmisyonu ve nörop¬lastisitede farklı değişken rollere sahip olduğu ve nörotrofik, nöroprotektif etki gösterdiği beyinde farklı işlevleri çalışılmaya başlanmıştır. Materyal ve metod: Bu çalışmaya Ocak 2014-Temmuz 2014 tarihleri arasında YYU Dursun Odabaş Tıp Merkezi Çocuk Endokrinoloji polikliniğinde raşitizm tanısı alan 30 hastaya tedavi öncesi beyin MR, beyin MR spektrometri, VEP ve BAEP çekildi. Bulgular: BAEP bulgularından I.,III.,V. dalga latansları sağ kulakta uzun olarak bulunurken, sol kulakta I., III. dalgalar uzun bulunmuştur. BAEP bulgularından Sağ kulakta I-III, III-V,I-V intervalleri normal değerlere göre uzun, sol kulakta ise I-III ve I-V intervalleri uzun bulundu. Her iki kulak BAEP bulguları beraber değerlendirildiğinde I., III., V., I-III., III-V. dalga latanslarında uzama görülmüştür. Vakaların biyokimyasal değerleri ile BAEP bulguları pearson korelasyon kullanılarak birlikte değerlendirildiğinde; kalsiyum düzeyi ile sağ kulak IV latansı, III-V latansı, arasında pozitif korelasyon, fosfor düzeyi ile sağ kulak IV latansı, I-V latansı ve sol kulak I-V latansı arasında pozitif korelasyon, magnezyum değeri ile sağ kulak IV latansı arasında pozitif korelasyon, PTH ile sağ kulak III, IV, V latansları ve sol kulak II, III, IV, I-III latansları arasında negatif korelasyon saptandı. Çalışmamızda 30 hastanın VEP incelemelerine bakıldığından hastaların 6 (%20)' sinde latans uzaması görülmüştür. Vakaların Beyin MR görüntelemelerinde bir patoloji saptanmadı. Vakaların MR spektrometri ve biyokimyasal değerleri beraber incelendiğinde Vitamin D düzeyi ile N-asetil aspartat/kreatinin oranı arasında pozitif korelasyon, kalsiyum düzeyi ile kolin/kreatinin oranı arasında pozitif korelasyon, kalsiyum düzeyi ile kreatinin değeri arasında negatif korelasyon gözlendi. Magnezyum düzeyleri ile kolin, kreatinin, N-asetil aspartat düzeyleri arasında negatif korelasyon, ALP düzeyleri ile Kolin, kreatinin düzeyleri arasında pozitif korelasyon ve PTH ile kolin, N-asetil aspartat değerleri arasında pozitif korelasyon saptandı. Sonuç olarak, erken dönemde raşitizm tanısının konulması ya da raşitizmin önlenmesi bu hastalarda ileriki yaşlarda oluşabilecek olası hasarların önlenmesinde önemli rol oynayacaktır. Raşitizm tanısı alan hastaların tedavi planında hastalığın iskelet dışı etkilerinin de gözardı edilmemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Rickets has an important place among childhood disease due to causing some difficulties in later life to cause deformation of the body, preparing the ground for many diseases by affecting certain systems and the disease can be prevented largely Vitamin D supposed that having different roles in neurological system cell proliferation, differentiation, neurotransmission and neuroplasticity and the neurotrophic, neuroprotective effect over different functions in the brain have practiced Material and Method: 30 outpatients as diagnosed rickets between January 2014-July 2014 in YYU Dursun Odabaş Medical Center Pediatric Endocrinology clinic included the study and brain MR, brain MR spectroscopy, VEP and BAEP were taken before treatment Results: III., V. wave latancies in the right ear , I., III. wave latancies in left ear found longer in BAEP findings. I-III, III-V,I-V intervals in the right ear, I-III ve I-V intervals in the left ear found prolonged compared to normal values. BAEP findings when considered together for both ears, the prolongation of wave latencies of I., III., V, I-III., III-V were observed. When biochemical parameters and BAEP findings considered together using pearson correlation, there was a positive correlation between calcium level and IV. and III-V latancies in the right ear, between phosfor level and IV. and I-V latancies in te right ear and I-V latancy in the left ear, between magnesium level and IV latancy in the right ear while a negative correlation between PTH and III, IV, V latancies in the right ear and II, III, IV, I-III latancies in the left ear. In our study, when the 30 patients VEP results examined, 6 (20%) patients showed prolonged latency. No significant patology detected in Brain MR screening. As patients Brain MR spectrometri and biochemical values examined together, There was a positive correlation between Vitamin D level and N-asetil aspartat/creatinin ratios, between calcium level and cholin/creatinin ratios, between ALP level and cholin, creatinin and between PTH and cholin, N-asetil aspartate level while a negative correlation between calcium and creatinin level, between magnesium and cholin, creatinin, N-asetil aspartate level. Conclusion: The early diagnosis of rickets or prevention of rickets in these patients may play an important role in the preventions potential damage may occur in future years. In the rickets treatment plans, extra-skeletal effects of disease should not be ignored.