Ankilozan spondilit hastalarında kommon karotis ve vertebral arterlerin nötral ve rotasyonel pozisyonlarda değerlendirilmesi, sonuçlarının normal populasyonla karşılaştırılması
Accessing of common carotid and vertebral arteries at normal position and right-left rotation in ankylosan spondylitis by doppler ultrasonography,matching the results with normal population
- Tez No: 388542
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN BORA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Ankilozan Spondilit hastalarında karotis ve vertebral arter kan volumlerinin doppler USG ile normal populasyonla kıyaslanması. Metod: Ateroskleroz veya servikal arteryel fizyoloji değişikliğine yol açabilecek komorbid durumları olan hastalar ekarte edildi. 50 AS(ankilozan spondilit) li hasta ve 50 sağlıklı insan çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalar ve kontrol grubunun nötr-sağ rotasyon-sol rotasyon pozisyonlarında 7,5Mhz lineer prob ile karotis-vertebral arter doppler incelemeleri, intimomedial kalınlık ölçümleri yapıldı. Bulgular: Sağ rotasyon pozisyonunda sağ vertebral arter ve total vertebral arter volümü, sol rotasyon pozisyonunda sol vertebral arter ve total vertebral arter volümünün, AS hastalarında, normal populasyona göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde azalmış olduğu tesbit edildi Ayrıca karotis intimomedial kalınlığı, AS hastalarında, normal populasyona göre yüksek çıktı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the carotid and vertebral artery flow volumes of the patients with ankylosing spondilitis with age and sex matched controls utilizing the doppler ultrasonography. Material and methods: The patients with comorbid conditions causing atherosclerosis and cerebral arterial flow disturbances, excluded from the study. Finally, a total of 50 patients with ankylosing spondilitis and age/sex matched 50 healthy controls were included in the study. Carotid and vertebral artery flow volumes of all patients and controls were measured by doppler ultrasonography using a 7,5Mhz lineer probe at neutral, left rotational and right rotational pozitions Results: Right vertebral artery and total vertebral artery flow volume at right rotational position, and also left vertebral artery and total vertebral artery flow volume at the left rotational position were found to be statistically significantly lower in patients with ankylosing spondilitis when compared with control group.