Künt kafa travmalı hastalarda acil serviste kontrol beyin BT çekilmesi gerekli midir?
Is it really needed to obtain control head computerized tomography in patients with blunt head trauma in emergency department?
- Tez No: 414797
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN ATİLLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Kafa travmaları, potansiyel ölüm ve komplikasyon risklerinin yüksekliği nedeniyle gerek tıbbi açıdan gerekse ekonomik açıdan acil servislerde önemli paydaya sahiptirler. Bu çalışmada amacımız Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Erişkin Acil Servisi'nde künt kafa travmalı hastalarda çekilen kontrol BBT lerin klinik yarar sağlayıp sağlamadıklarını belirlemektedir. Yöntem ve Gereç: DEÜH Erişkin Acil Servisi'nde künt kafa travması ile başvuran ve acil serviste ilk ve kontrol BBT'si çekilen hastaların iki yıllık geriye dönük analizi yapıldı. İlk BBT lerinde radyolojik anormal bulgu olan ve olmayanlar olarak ikiye gruplanan hastalar daha sonra Kontrol BBT lerinde yeni lezyon varlığı ve/veya ilerleme ve yeni lezyon olmayan ve/veya gerilmenin olduğu iki gruba daha ayrıldılar. Tüm gruplarda hastaların demografik ve klinik bilgileri, nörolojik ve radyolojik bulgularındaki değişimleri veri formuna kaydedildi Sonuçlar: Çalışmaya toplam 396 hasta alındı. En sık kafa travması mekanizması olarak en sık düşme (%40,4) görüldü. Hafif kafa travmalı hastalar en kalabalık grubu oluşturdu (% 90,4) Kafa travması şiddeti artıkça ilk BBT de anormal bulgu çıkması ile anlamlı ilişki bulundu. En sık yüz travması nın eşlik ettiği bulundu (%43,4) İlk BBT sinde anormal bulgu 208 hastada (%52,5) vardı. Bu radyolojik anormalliklerin yaklaşık yarısı Subaraknoid Kanama (%47.8) idi. İlk BBT de anormal bulgu varlığı ile 65 üstü yaş, komorbid hastalık varlığı, Geliş aPT ve aPTT yüksekliği arasında anlamlı ilişki arasında anlamlı ilişki bulundu. Kontrol BBT çekilme zamanının ortalama 9 saat 33 dakika olduğu ve bunun bulgularda değişim ile anlamlı ilişkide olduğu bulundu. İlk BBT olmadığı halde kontrol BBT lerde 20 yeni lezyon/ilerleme saptandı. Ancak bu lezyonların alt analizlerinde spesifik bir yaralanmayla ilişkili bulunmadı. Kontrol BBT sonrasında %61 hasta acil servisten taburcu oldu. Yaklaşık %35 hasta DEÜH ne yatırıldı. Hastaların %1,5 u acil serviste ölürken başka kurumua sevk oranı %2,5 oldu. Yorum: Bu çalışmanın sonuçlarına göre DEÜH Acil Servisinde künt kafa travmalı hastalarda Kontrol BBT lerin, nörolojik anormalliklerde değişimlerin dikkate alınmadan istemi yapıldığı ve ilk BBT sonuçları ve klinik sonlanım arasında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: As it contains high risk in terms of potential death and complications, the head trauma has an importat share in the emergency departments in the point of both economical and medical aspect. In the present study our aim is to determine whether the control head computed tomoghraphy (CT) scans of the blunt head trauma patients of Dokuz Eylül University Hospital Adult Emergency Department utilize clinically or not. Methods and Material: Two years back-word looking analysis of the patients who have blunt head trauma and whose first and control head CT scans are got in DEU Hospital emergency department have been done. The patients, that are classified into two groups by whether they have abnormal radiolagical findings in their first head CT scans or not, have been classified into two new groups as well by whether they have new lesion in their control head CT scans and/or have progression or they do have no new lesion and/or have remission. For any patient from any group the changes in the clinical data and neurological and radiolagical findings are inscribed into the data form. Result: 396 patients have been considered in this study. Falls are the leading cause of the head trauma (%40.4). Patients with mild head trauma is the most crowded group (%90.4). It is obtained that there is a meaningful relationship between the increase of the severity of the head trauma and having abnormal finding in first head CT scan. The leading comorbidity is face trauma (,%43,4). There were abnormal findings in the first head CT scan for 208 patients (%52.5). Almost the half of these abnormalities were subarachnoid hemorrhage (%47.8). It is obtained that a meaningful relationship between the existence of abnormal finding and age over 65, comorbidity, high arrival aPT level with high aPTT level. It is also achived that avarage time of having the head CT scan is 9 hours and 33 minutes and this time has a meaningful relationship between changes in findings. There are 20 new lesions/progressions in control head CT scan that do not exist in the first one. However, any relationship between these new lesions and a spesific traumatiation could not be obtained. After getting control head CT scan, %61 of the patients discharged from the department. About 35% of the patients was hospitalized in DEU Hospital. While %1,5 of the patients died in the emergency department, the ratio of the patients who were transferred to other hospitals was %2,5. Conclusion: According to this study it is concluded that control head CT scan for a patient with blunt head trauma is demanded without considering the changes in the neurological abnormalities and there is no meaningful relationship between the first head CT scans of the patients and clinical outcomes.