Omuz sıkışma sendromlu hastalarda hyaluronik asit, triamsinolon asetonid ve fizik tedavi modalitelerinin karşılaştırılması retrospektif çalışma
Retrospective study, comparisons of hyaluronic acid, triamcynolon acetonide and physical therapy modalities in patients with shoulder impingement syndrome
  1. Tez No: 388545
  2. Yazar: MEHMET ALİ AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT EDİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Omuz sıkışma sendromlu hastalarda ağrı ve hareket kısıstlılığı nedeniyle günlük yaşam aktiviteleri sınırlanmakta buna bağlı olarak yaşam kaliteleri düşmektedir. Bu çalışma omuz sıkışma sendromlu hastalarda hyalüroik asit enjeksiyou, triamsinolon asetonid enjeksiyonu ve fizik tedavi modalitelerinin etkinliklerini karşılaştırmak, bilimsel açıdan hangi tedavinin daha faydalı olacağını tespit etmek ve toplumda bu hastalığa sahip olanların yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metod: 2012 Eylül- 2013 Eylül döneminde Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvurup omuz sıkışma sendromu tanısı alan. 90 hasta araştırmaya alındı. Araştırma 3 grup hasta üzerinden yapılmaktadır. Her grup 30 hastadan oluşmaktadır. 1.grup hastaya birer hafta ara 3 doz hyaluronik asit enjeksiyonu 2.grup hastaya tek doz triamsinolon asetonid enjeksiyonu 3.grup hastaya 14 seans fizik tedavi modaliteleri [hotpack ( yüzeyel ısıtıcı ), TENS, ultrason ( derin ısıtıcı)] uygulanmıştır. Hastaların tedavi öncesi, tedavi bitiminden 1 hafta sonra ve tedavi bitiminden 1 ay sonraki durumu değerlendirilmiştir. Değerlendirme omuz özürlülük skalası, gece, hareket ve istirahat vas (visual analog skala) değerleri, eklem hareket açıklıkları, omuz sıkışma testleri üzerinden yapılmıştır. Bulgular: Grupların yaş ortalaması, cinsiyet ve meslek grupları, dominant el ve ağrıyan omuzları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p>0.05). Her üç grupta da hastaların çoğu kadın ve ev hanımıydı. Her üç gruptada hastaların çoğunluğunda baskın el sağ el idi ve etkilenen omuz sağ omuzdu. Ağrının VAS'a göre değerlendirmesinde istirahat, hareket ve gece ağrısında her üç grupta da tedavi öncesine göre tedavi sonrası 1.hf ile 1. ay sonraki iyleşme istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı bulunmuştur (p0.05). Omuz sıkışma testleri değerlendirilmesşnde tedavi öncesi ile tedavi sonrası 1hf ve 1.ay değerlendirmede gruplar arasında karşılaştırma yapıldığında omuz sıkışma testlerinin pozitifliği açısından istatistiksel anlamlı farklılık olmadığı saptandı(p>0,05). Grup içi değerlendirmele yapıldığında tedavi öncesi değerlendirme ile tedavi sonrası 1.hf ve 1.ay değerlerinde testlerin pozitifliği karşılaştırıldığında görülen düşüş istatistiksel olarak olarak bulundu (p0,05). Grup içi değerlendirmede ise OÖS değerlerine tedavi öncesi dğerlerine göre ortalama düşüş miktarı her üç grupta da tedavi sonrası 1.hf ve 1. ay değerleriyle karşılaştırıldığında görülen düşüş istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05) Sonuç: Hyalüronik asit enjeksiyonu, triamsinolon aetonid enjeksiyonu ve fizik tedavi modaliteleri kullanılan gruplarda genel olarak gece, istirahat ve hareket vas değerleri, eklem hareket açıklıkları, omuz sıkışma testleri, omuz özürlülük skalası üzerine yararlı etkinlikleri saptanmıştır. Tedavi sonrası iyilik halinin 1. ayda da devam ettiği gösterildi. Tedavilerin istatistiksel olarak birbirine üstünlükleri olmamakla birlikte her üç tedavinin bir arada kullanılabilir olması bir avantaj olarak düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Patients with shoulder impingement syndrome suffer from restriction in activities of daily life due to pain and movement restriction leads to decrease in quality of life This study was carried out to compare the effects of hyaluronic acid, triamcynolon acetonoid injections and physical therepy modalities as well as scientifically to determine which therapy would be more helpful and to improve quality of life of those with thise disease in the community. Materials and Methods: 90 patients were referred to Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic of Medical School of University of Yüzüncü Yıl between September 2012- September 2013 and diagnosed with shoulder impingement syndrome were enrolled in the clincial study. Research was conducted on 3 groups of patients. Each group was consisted of 30 patients. Group 1: 3 dose of hyaluronic acid was injected with one week of intervals. Gorup 2: single doses of triamcynolon acetonide injections were performed. Group 3: Total of 14 session of physical therapy modatilities [from hotpact (surface heating) to TENS, ultrasound (deep heating)] were performed. Patients status were evaluated before treatment and one week and one month after completion of the study. Evaluation was performed on shoulder disability scale, night and resting VAS (visiual analogue scale) values, range of motion of joint movements, and screening tests were also performed on the shoulder impingement. Findings (Results): There was no statistically differences between groups in terms of mean ages, gender, occupational status, dominant hand and shoulder pains (p > 0.05). In each groups most of the patients were females namely house wifes. In majority of patients in each group most affected hands and shoulders were right ones. According VAS, improvement in resting, movement and night pains in each groups after the periods of 1 week to 1 month of recovery as as compared to before treatment was found statistically significant in the advanced level ( p < 0.05). For the evaluation of passive range of joint motion, there was a significant increase in measurement of flexion, extention, abduction, internal and external rotations in all three groups (intra groups) (p < 0.05). For intergroup evaluation no significant differences was observed (p0.05). Conclusion: It was demonstrated (determined) that hyaluronic acid, triamcynolon acetonide injections and physical therapy modalities had benefical effects on night and resting movement of VAS values, range of joint motion movement, shoulder impengiment tests. Post treatment well being was shown to be contiuned at one month. Despite the fact that any treatment has no statistical superiority to another, it can be considered that combination of three treatment can be advantageous impact .