Primer omuz adeziv kapsuliti tedavisinde intraartiküler hyaluronik asit etkinliğinin intraartiküler steroid ve fizik tedavi yöntemleriyle karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of intraarticular hyaluronate treatment with intraarticular steroid treatment and physical therapy for the treatment of primary adhesive capsulitis of the sholder
  1. Tez No: 138523
  2. Yazar: ŞENER ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
56 ÖZET Adeziv kapsülit, omuzda ağrı ve hareket kısıtlılığı oluşturan bir durumdur. Subakromiyal sıkışma sendromundan sonra omuzda en fazla ağn oluşturan nedendir. Tam ve tedavisi konusunda fikir birliği yoktur. İntraartiküler hyaluronik asit enjeksiyon uygulamalarının diz osteoartritinde ve kısıtlı çalışmalarda AK'te etkili olduğu bulunmuştur. Ağrılı omuz durumları ve omuz AK'indeki çalışmalar kombine tedavileri içermektedir. Biz, HA'in omuz AK'indeki etkinliğini, pratikte en fezla kullanılan yöntemler olan steroid enjeksiyonu ve FTR yöntemleri ile karşılaştırdık. Çalışmaya 57 kadın (%63,3) ve 33 (%36,7) erkek 90 hastanın etkilenen toplam 95 omzu dahil edildi. Tüm olguların yaşı, cinsi, dominant kullandığı el, hastalık süresi sorgulandı. Omuz AK'i tanısı anamnez ve fizik muayene ile konuldu. Omuz ağrılarının en sık sebebi olan subakromiyal sıkışma sendromu ve diğer hareket kısıtlılığı nedenlerini gerçek hareket kısıtlılığından ayırmak için tüm hastalara subakromiyal sıkışma enjeksiyon testi yapıldı. Servikal patoloji, omuzda kırık, dislokasyon ve rotator kaf yırtığı olan hastalar çalışmaya alınmadı. Ayrıca tomatolojik, enfeksiyoz, nörolojik, malign hastalığı olanlar ile ciddi osteoporoz, kardiyovasküler hastalık, ilaç alerjisi ve karaciğer ve böbrek bozuklukları olanlar da çalışma dışı bırakıldı.57 Hastalar randomize olarak dört gruba ayrıldı. Grup 1 hastalarına haftada bir kez omuz eklemine 40 mg. HA enjeksiyonu, grup 2 hastalarına bir kez omuz eklemine 40 mg triamsinolon asetenoid, grup 3 hastalara haftada beş seans, iki hafta boyunca sıcak paket, ultrason ve transkutanöz elektrik stimülasyonu modaliteleriyle, hassas germe ve Codman, egzersizlerini içeren FTR programı uygulandı ve grup 4 kontrol grubu olarak değerlendirildi. Tüm hastalara günde 1500 mg parasetamol, nemli sıcak uygulama, germe ve Codman egzersizleri, kontrol grubu da dahil ev programı şeklinde önerildi. Hastaların istirahat, hareket ve uyku ağn değerleri, pasif eklem hareket açıklıkları ve fonksiyonel değerlendirmeleri tedavi öncesi, tedavi başlangıcından 15 gün sonra ve üçüncü ayda yapıldı. Hastaların hiçbirisinde tedaviye bağlı komplikasyon görülmedi. Tüm tedavi ve kontrol hastalarında değerlendirilen tüm parametrelerde başlangıca göre anlamlı düzelme gözlendi. Tüm tedavi gruplarında Constant değerindeki üçüncü ay düzelmesi, kontrol grubuna göre daha anlamlıydı. Hareket ağrısmdaki düzelme, 15. günde kontrol grubunda intraartiküler HA uygulanan gruba göre daha iyiydi. İntraartiküler HA ve steroid enjeksiyonları arasında değerlendirilen parametreler içerisindeki tek fark intraartiküler steroid uygulanan grupta üçüncü ay pasif fleksiyon derecesinde düzelmenin, intraartiküler HA uygulanan gruba göre daha iyi olmasıydı. FTR uygulanan grubun fleksiyon, abdüksiyon ve constant düzelmesinin 15. günde iç ve dış rotasyon düzelmesinin 15. gün ve 3. ayda, HA'e göre daha iyi olduğu görüldü: Dış rotasyon değerlerinde ise steroid enjeksiyonu ve HA enjeksiyonu uygulanan gruba göre anlamlı düzelmeye sahipti. Sonuç olarak çalışmamızda AK tedavisinde en iyi sonuç FTR grubunda elde edilmiştir. Bununla birlikte AK tedavisinde FTR yöntemlerine ve steroid enjeksiyonlarına ek olarak HA enjeksiyonu uygulamalarının da kullanılabileceği düşüncesindeyiz. Bu konuda diğer tedavi yöntemleri ile kombinasyonu da içeren uzun süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY Adhesive capsulitis (AC) is a disorder resulting shoulder pain and movement restriction. It is the most common reason after subacromial impengement syndrome cousing pain. There is no consensus about the diagnosis and treatment. It was found that hyaluronic acid (HA) was effective in the knee osteoarthritis and in some studies on AC. Studies on shoulder pain and AC contain combined treatments. We compared the efficacy of HA in shoulder AC with the most common methods; intraarticular steroid injection and physical therapy method (PMR). Fifty-seven females (%63,3) and 33 males (36,7) patients, a total of 90 patients of whose 95 shoulder were participated in the study. Age, gender, dominant hand, duration of the disease of all patients were asked. The diagnosis was established with history and physical examination. In order to distinguish the most common reason of shoulder pain, subacromial impengement syndrome and the other reasons of movement restriction; subacromial impengement injection test was performed to all patients.59 The patients whom had cervical pathology, fracture, dislocation and rotator cuff laseration of shoulder were not included in the study. Also, the ones whom had rheumatological, infectious, neurological and malignant disease, severe osteoporosis, cardiovascular disease, drug allergy, hepatic and renal disorders were excluded the study. Patients were randomized in 4 groups. HA in dose of 30 mg, once a week for two weeks to patients of group I, triamsinolone acetonide in a dose of 40 mg once a week to patients of group DL We given PMR programme including hot pack, ultrasound and transcutaneus electrical nerve stimulation with stretching and Codman exercises were applied 5 times a week for 2 weeks to patients of group IE and the patients in group IV were considered as the control group. 15Ö0 mg paracetamole, hot application, stretching and Codman exercises were advised to all patients including control patients as home program. Resting, movement and sleeping pains, passive ranges of motion and functional considerations were measured before treatment and also 15 days and 3 months later. No complication due to the treatment was observed in patients. Significant improvement was observed in all parameters estimated in all treatment and control groups. The only significantly difference between the intraarticular steroid injection and HA injection was that passive flexion value in the 3rd month it was better in intraarticular steroid injection. It was determined that improvement in passive flexion and passive abduction in PMR group at 15th day, improvement of internal and external rotation at 15th day and 3rd month, constant value in 15th day were observed better then they were in HA injection group. In 3rd month, the external rotation values were better than the ones in steroid injection group. In result, we provided the best results in PMR group for AC treatment. Nevertheless, in AC treatment we think that HA infection may be administered additional to PMR methods ant steroid injections. We also suggest that long-term studies containing combinations with the other treatment methods about this disorders will confirm our hypothesis.