Hellp ve eklampsi hastalarında serum amiloid A(SAA), prokalsitonin, HSCRP ile TNF alfa düzeyleri ve akut inflamatuar yanıt
The serum amyloid a(SAA)procalcitonin,hscrp,tnf alpha levels and the acute inflamatory response in hellp and eclampsia patients
- Tez No: 388548
- Danışmanlar: PROF. DR. HANIM GÜLER ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Preeklampsi (PE) gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli maternal ve perinatal morbidite ve mortalite nedenlerinden birisidir. Henüz etyopatogenezi tam aydınlatılamamıştır ve tanısında spesifik bir belirteç yoktur. Bu çalışmanın amacı HELLP, eklampsi ve preeklampside Serum amiloid A(SAA), prokalsitonin, hsCRP ile TNF alfa aktivitelerinin hastalığın patogenezi ve şiddeti ile olan ilişkisini saptamaktır. Materyal-Metod: Kasım 2011 ile Aralık 2012 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde son adet tarihine göre ve ultrasonografik fetal biyometrik ölçümlerine göre 32 hafta ve üzeri gebeliği olan, HELLP sendromu, , eklampsi, preeklampsi (geç başlangıçlı preeklamptik gebe grubu), tanısı konulan 30'ar olgu çalışma grubuna dahil edilmiştir. Benzer şekilde gebelik kontrolü için başvuran aynı yaş ve haftadaki 30 sağlıklı gebe kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiş olup her dört grupta ki olguların, sistolik ve diastolik kan basınçları ile spot idrarda protein, hemogram, trombosit, karaciğer fonksiyon testleri Aspartat aminotransferaz (AST), Alanin aminotransferaz (ALT), Laktat dehidrogenaz (LDH), INR, Serum amiloid A(SAA), prokalsitonin, hsCRP ile TNF alfa düzeyleri ölçülerek birbiriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca bakılan parametreler arasında istatiksel olarak bir ilişki olup olmadığı da değerlendirilmiştir. Çalısmaya katılan gebelerin sonuçları One-way ANOVA ve Duncan testleri ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Preeclampsia is a disease of one of the most important cause of maternal and perinatal mortality and morbidity in developing and developed countries. Its etiopathogenesis hasn't been understood clearly yet and no specific marker in its diagnosis has been found. The aim of this study is to determine the relationship of Serum amyloid A(SAA), Procalcitonin, hsCRP and TNF alpha activity in pathogenesis and severity of HELLP syndrome,eclampsia and preeclampsia. Material and methods: Thirty cases diagnosed as HELLP syndrome,30 cases diagnosed as eclampsia and 30 cases diagnosed as preeclampsia (late oncet preeclampsia group), with a gestasyonel age of 32 weeks or older according to first day of last menstrual period and fetal biometric measurements, and gestasyonel age-matched 30 healthy pregnant women (control goup) were recruited for the study at Obstetrics & Gynecology clinic of Medicine School of Yüzüncü Yıl University between September, 2011 and December 2012. Systolic and diastolic blood pressure , urinary protein in spot urine sample, complete blood counts, hepatic function tests ( AST, ALT, LDH), INR measurements Serum amyloid A(SAA), Procalsitonin, hsCRP and TNF alpha levels were measured and compared with each other.Also whether ther was a statistical associaton between the analyzed parameters were investigated. The results of study participating pregnants were analyzed by one way ANOVA and Duncan tests. Statistically significance was established at p0.05).