Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Yaygın olarak bulunan bazaltik topraklarda mikroyapı birimleri
The Microstructure units of thewidely distributed basaltic soils in Southeastern Anatolia
  1. Tez No: 38856
  2. Yazar: CUMALİ KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİM KAPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
öz Bu çalışmada; Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yayılım gösteren bazalt anamateryalli üzerinde oluşan toprakların fiziksel, kimyasal, mineralojik, mikromorfolojik ve mikromorfometrik özellikleri incelenmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarıyla söz konusu toprakların makro-mikroyapı birimlerinin gelişim düzeyleri ile gözenek şekil ve büyüklük dağılımları yeni yöntemlerle saptanarak toprakların mineral içerikleriyîe ilişkileri ortaya konmuştur. Araştırma topraklarının fiziksel, kimyasal, mineralojik mikromorfolojik ve mikromorfometrik özelliklerinin belirlenmesinin yanında, toprak mikroyapı ve gözenek ölçümleri, görüntü işleme teknikleri ile nicel olarak ölçülmüştür. Bu şekilde elde edilen gözeneklilik değerleri, klasik yöntemlerle elde edilen gözeneklilik değerlerleriyle paralellik göstermiş ve uygulamalı çalışmalarda daha kullanışlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, physical, chemical, mineralogical.'Micromorphoiogical and micromorphometrical properties of the widely distributed soils formed on basaltic parent material in the South-Eastern Anatolia were examined. The development of the soil macro-microstructural units and the measurement of these units along with pore properties such as size and shape were determined by applying new image analysis methods. The results were compared with mineral contents and with soil physical, chemical, mineralogical, Micromorphological and micromorphometrical properties. The data obtained from image analysis methods, showed a proportional relationship with the conventional methods. Thus it can be suggested that the image analysis methods are more meaningful than the conventional applicative studies.