Çukurova koşullarına uygun ayçiçeği (helianthus annuus l.) çeşitlerinin saptanması üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 38855
  2. Yazar: M.TİMUR DİLCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. N. SEZER SİNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
-III- ÖZ Bu araştırma, Ç.ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü araştırma alanında, Çukurova koşullarına uygun ayçiçeği (HelianthUB annuus L.) çeşitlerinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya alınan ayçiçeği çeşitlerinde en yüksek tohum verimi 190.5 kg/da ile DPG-OR-1 çeşit inden, en düşük tohum verimi ise 120.5 kg/da ile TR-78 ve 3312 çeşitlerinden elde edilmiştir. En yüksek yağ verimi 93.8 kg/da ile C-207 Cargill, en düşük yağ verimi 44.67 kg/da TR-78 çeşitlerinden elde edilmiştir. Araştırmada, yağ verimi ile yağ oranı ve tohum verimi arasında önemli ve olumlu bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTRACT This study has been conducted with the objective of determining the suitable sunflower (Heli&nthuş annuus L.) cultivars for Çukurova conditions at the experimental fields of the Department of Field Crops, Çukurova University Agricultural Faculty. Among the sunflower cultivars tested, the highest seed yield was obtained from DPG-OR-1 with 190.5 kg/da and the lowest one was obtained from TR-78 and 3312 with 120.5 kg/da; the highest oil yield was obtained from C-207 Cargill with 93.8 kg/da, the lowest from TR-78 with 44.67 kg/da. Positive and significant relationships were obtained between oil yield and oil content» and seed yield.