Değişik sıcaklık ve orantılı nem ortamlarında avcı akar amblyseius longispinosus evans (Acarina: phytoseiidae)'un biyolojisi, beslenme özellikleri, yaşam çizelgeleri, sera ve tarla koşullarında etkinlikleri
- Tez No: 38857
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ŞEKEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZ Amblyseius longispinosus Evans'un toplam gelişme süresi % 90 orantılı nemde % 70 orantılı neme göre 30 °C sıcaklıkta daha kısa, 20 ve 25 °C'de ise daha uzun sürede tamamlanmıştır. A. longispinosus'un dişi başına toplam yumurta verimi % 70 ve 90 orantılı nemde 20, 25 ve 30 °C sabit sıcaklıklarda istatistiki olarak benzer olmuştur. A. longispinosus'un net üreme gücü (R
Özet (Çeviri)
XII ABSTRACT The mean total developmental time of Amblyseius longispinosus Evans was shorter at 70% RH than 90% RH at 20 and 25 °C. The mean total developmental time was also shorter 30 °C compared to 20 and 25 °C. The mean number of eggs of A. longispinosus were not significantly different from each other at constant temperatures but were higher than that of varying temperatures. The net reproductive rate (Ro) of A. longispinosus was highest % 90 RH at 25 °C. The highest intrinsic rate of increase (rm) and the shortest generation time (T0) was obtained % 90 RH at 30 °C. Whether prey was offered separately or together, both females and males of A. longispinosus consumed larval stages of prey both at 25 and 30 °C. Egg and male stages of prey were less preferred. When prey stages of prey offered together, females preferred larva at 25 °C, but shifted to eggs at 30 °C, males did not show any descrimination. Functional and numerical response of A. longispinosus revealed that the rapid response males and females of A. longispinosus was observed for increasing larval of T. cinnabarinus. But the highest numerical response of 5 and 15 day age females was observed at increasing egg densities. In greenhouse studies, A. longispinosus controlled T. cinnabarinus populations at 1:5 predatonprey ratio. But in open field conditions, A. longispinosus was only able control when cotton plants covered with cages at 1:5 and 1:15 predatonprey ratios.