Serebral palsili ve sağlıklı çocuklarda babanın çocuk bakımına katılımının karşılaştırılması
Comparison of the father of children with cerebral palsy and healthy children in terms of caregiving participations
  1. Tez No: 388586
  2. Yazar: İSHAK BEDİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET GÜRSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, SP'li ve sağlıklı çocuklarda babanın çocuk bakımına olan katılımını karşılaştırmaktır. Araştırmanın SP örneklem grubu İstanbul Fatih ve Gaziosmanpaşa ilçelerinde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde tedavi gören 35 SP'li çocuğun babalarının katılımıyla yapıldı. Bu çalışmanın karşılaştırılmasında kullanılan sağlıklı örneklem grubu ise İstanbul Fatih ilçesinde basit rastgele örneklem yöntemiyle seçildi. Çalışmaya katılan babaların, çocuklarının yaşları 0-12 aralığında alınması uygun görüldü. Babaların çocuk bakımına olan katılımı PICCI anket formu ile ölçüldü. Sosyoekonomik ve demografik özellikler ise Aile Bilgi Formu ile değerlendirildi. PICCI'nın alt alanlarına göre elde edilen sonuçların grupların karşılaştırılmasında; babaların katılım değerlendirilmesi, öncellikli bakım sağlayıcı, çocuk bakım sorumluluğu, çocuğu sosyalleştirme sorumluluğu ve çocuk yetiştirme görevlerini yerine getirme sıklık düzeyleri arasında anlamlı bir farkın oluştuğu ve bu farkın sağlıklı çocukları olan babaların lehine olduğu görüldü (p˂0,05). Çocuk yetiştirme kararlarında etki ve erişebilirlik alt alanlarında ise anlamlı bir farkın oluşmadığı görüldü (p>0,05). Araştırmaya katılan babaların sosyoekonomik ve demografik özelikleri karşılaştırıldığında ise; baba eğitim düzeyi ve aylık hane gelirleri arasında çocuk bakımına katılımda anlamlı bir farkın olduğu görüldü (p˂0,05). Aile Bilgi Formunda yer alan diğer alt başlıklarda ise anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Çalışmaya katılan SP'li örneklem grubunda olan babaların çocuk bakımına katılımının tüm alt gruplarıında almış oldukları puanların çocuk cinsiyetine göre anlamlı bir farkı bulunmadı (p>0,05). Sonuç olarak her iki baba grubunun çocuk bakımı ve sorumluluğuna katılımı düşüktür. Fakat sağlıklı çocukları olan babalar çocuklarının bakımı ile daha fazla ilgilenirken, SP'li çocuğu olan babalar çocuklarının bakımından kaçındıkları babalık gereği var olan sorumluluklarını yerine getirmemektedirler.
Özet (Çeviri)
Comparison of the Father of Children with Cerebral Palsy and Healthy Children in terms of caregiving participations The aim of this study was to compare children with Cerebral Palsy (CP) and healthy children father involvement in child care. CP sample group research in Gaziosmanpasa and Fatih districts of Istanbul receiving treatment in the Special Education and Rehabilitation Centers CP 35 was held with the participation of the child's father. The group compared to the healthy sample used in this study were selected by simple random sampling method in the Fatih district of Istanbul. Whose fathers participated in the study, children aged 0-12 were approved to be in the range. The participation of fathers child care was measured by PICCI questionary. Socio-economic and demographic characteristics were assessed with the Family Information Form. By comparing the information derived from inferior parts of PICCI it has been seen that there are regarding differences, favorable to fathers of healthy children, in father's assessment of contribution, prior care provider, child care responsibility, responsibility of socializing the child and frequency of fulfilling the child care responsibilities (p˂0, 05). And it is also seen that there is not regardible difference in the fluence to desicions of child care and accesibly lower parts (p>0,05). When socio-economic and demografic characteristics of fathers, attending to work are compared, it is seen that there is a regarding difference in fathers education level and mounthly income, for contribution to child care (p˂0, 05). And any regarding difference couldn't found in other lower subjects (p>0,05). And it couldn't seen meaning difference in whole lower subjects between fathers, attending this work, share of child care according to sex of their children (p>0,05). As a result both of fathers groups contribution to child care is low. But the fathers of healthy children who are dealing more with the care of children, parents of children with CP are also required to fulfill the responsibilities which they avoid in terms of paternity of children.