Çocuklarda primer ve sekonder trombositozlu olguların etiyolojik, klinik ve laboratuvar bulguları açısından değerlendirilmesi
Evaluatıon of etıology, clınıcal and laboratory fındıngs of chıldren wıth prımary and secondary thrombocytosıs
  1. Tez No: 388585
  2. Yazar: BEYZA BELDE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL YENİCESU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Trombositoz, trombosit sayısının normalin +2 standart sapma üzerinde olması olarak tanımlanır. Trombositoz, özellikle sekonder trombositoz, çocukluk çağında çok sık karşılaşılan klinik bir durum olup, hastaneye başvuran çocukların ortalama %6-15'inde görülmektedir. Bu çalışmamızda, hastanemizde izlenen, etiyolojilerine göre primer ve sekonder trombositoz olarak ayrılmış, trombositozlu çocuk olguların özelliklerini, etiyoloji, tedavi, komplikasyonları ve trombositoz gerileme sürelerini inceleyerek sunmayı amaçladık. Bir yıl içinde Gazi Üniversitesi Hastanesi'ne başvuran, yatarak ve ayaktan takip edilen hastaların trombosit sayısı retrospektif olarak incelendi. Çalışma periyodu boyunca; 256 çocuk hastada trombosit sayısı 450.000/μL'in üzerinde bulundu. Hastaların yaş ortancası 34 ay idi (Dağılım: 0-17 yaş). Hastalar yaş gruplarına göre sınıflandırıldığında ise hastaların en sık 0-2 yaş arasında olduğu görüldü. Çalışmamızda trombositoz, erkek ve kız cinsiyette benzer oranlarda, erkek/kız cinsiyet oranı 1,26 olarak saptandı. Sekonder trombositoz, erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da primer trombositoza oranla çok daha sık görülmektedir. Çalışmamızda olguların sadece 2'sinde (%0,8) primer, 254'ünde (%99,2) ise sekonder trombositoz bulundu. Olguların trombosit sayısı aralığı 451.000/ μL ile 1.745.000/ μL arasındaydı. Sekonder trombositozun en sık sebebi infeksiyonlardı (109 vaka, %43). Bunu 30 hastada (%11,9) kronik inflamatuvar hastalıklar, 19 hastada (%7,5) anemiler, 18 hastada (%7) ilaç alımları, 14 hastada (%5,5) prematürite/düşük doğum ağırlığı, 12 hastada (%4,8) neoplaziler, 11 hastada (%4,4) cerrahi müdahaleler, 10 hastada (%3,9) metabolik hastalıklar, 8 hastada (%3,1) travmalar, 2 hastada (%0,7) Kawasaki hastalığı, 21 hastada (%8,2) diğer nedenler izledi. Primer ve sekonder trombositozdaki genel tedavi prensibimiz, trombosit sayısı
Özet (Çeviri)
Thrombocytosis is defined as the platelet counts of +2 standard deviation above normal value. Thrombocytosis, especially secondary thrombocytosis is a clinical manifestation which is very common in childhood period and seen in 6-15% of the children presented to hospital. In this study, we aimed to examine and present features, etiology, complications and regression time of thrombocytosis in the pediatric patients who were classified as primary and secondary thrombocytosis according to etiologies and followed-up in our hospital. Platelet counts of the patients who presented to the Gazi University Hospital within the last one year and followed-up on outpatient basis were retrospectively analyzed. Platelet count was found to be higher than 450.000/μL in 256 pediatric patients during the study period. Median age of the patients was 34 months (Range: 0-17 years). When the patients were classified according to age groups; they were most frequently in the 0-2 years old. In our study, rate of thrombocytosis was similar in girl and boy genders with B/G rate of 1.26. Likewise adults, in children also secondary thrombocytosis is seen much more commonly than primary thrombocytosis. In this study, primary thrombocytosis was found in only 2 (0.8%) patients, 254 (99.2%) of the patients have secondary thrombocytosis. Range of the platelet counts was between 451.000/ μL and 1.745.000/ μL. The most common cause of secondary thrombocytosis was found as infections (109 caes, 43%) followed by chronic inflammatory diseases in 30 patients (11.9%), anemia in 19 (7.5%), drug intake in 18 (7%), prematurity / low birth weight in 14 (5.5%), neoplasia in 12 (4.8%), surgical interventions in 11 (4.4%), metabolic diseases in 10 (3.9%), traumas in 8 (3.1%), Kawasaki disease in 2 (0.7%) and other causes in 21 (8.2%) patients. Our general treatment principle in primary and secondary thrombocytosis is not to administer treatment if there was not a thromboembolic event or hemorrhage developed in the patients with a platelet count